ADV
1
Wiadomości
Trending

Skąd tyle samolotów nad Brzeskiem? Trwają polsko-amerykańskie ćwiczenia

Od kilku dni wielu mieszkańców Powiatu Brzeskiego zadaje sobie pytanie o powód dużej aktywności wojskowych samolotów transportowych nad miastem. Na „giełdzie przypuszczeń” pojawiają się różne spekulacje – nawet takie dosyć kuriozalne jak zrzut szczepionek, przygotowania do wojny, aż po 5G… Wytłumaczeniem tej dużej jak na naszą lokalizację i oddalenie od baz wojskowych aktywność samolotów transportowych są polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowo – desantowe w ramach Aviation Detachment 21-0.

Dla miłośników samolotów jest to jednak przede wszystkim głównie okazja do zrobienia zdjęć do kolekcji oraz podziwiania pięknych i majestatycznych maszyn w locie. Przykładowo we wtorek wieczorem samoloty przeleciały w szyku 4 samolotów na wysokości zaledwie 500 m! Widok był niesamowity!

Przed kilkoma dniami do bazy lotniczej w Poznaniu – Powidzu przyleciało blisko 100 amerykańskich żołnierzy i pracowników oraz trzy samoloty C-130J Hercules z 37 eskadry lotniczej (37th Airlift Squadron) na co dzień stacjonującej w Ramstein. Przez najbliższe półtora tygodnia będą uczestniczyli we wspólnym szkoleniu z żołnierzami 33. Bazy Lotnictwa Transportowego, a także 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz 1. i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Głównym celem polsko-amerykańskich ćwiczeń w ramach Aviation Detachment (AvDet) jest doskonalenie i ujednolicenie obowiązujących procedur, podnoszenie kwalifikacji oraz zdobywanie i wymiana doświadczeń. Tego typu szkolenia odbywają się w Powidzu cyklicznie, najczęściej dwa razy w roku: wiosną oraz latem lub jesienią. W tym roku polsko-amerykańskie szkolenie realizowane jest po raz pierwszy.

Podczas szkolenia polskie i amerykańskie załogi wykonywać będą różnego rodzaju zadania. W szczegółowo zaplanowanym programie szkolenia znalazły się m.in. loty we wspólnym ugrupowaniu taktycznym, zrzuty personelu i ładunków, wykonywanie startów i lądowań z nawierzchni trawiastej oraz o ograniczonych wymiarach, wykonywanie lotów taktycznych z oddziaływaniem samolotów lotnictwa taktycznego, a także loty z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych. Szkolenie zakończy się 30 października br.

Mapa – Flight radar – 27 października 2020 r.

IB / 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego

Foto nadesłane przez czytelniczkę

GALERIA ZDJĘĆ

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button