ADV
blank
Kultura

Ferie w brzeskiej bibliotece

Czas płynie bardzo szybko… za nami już pierwszy tydzień ferii zimowych. W tym roku przygotowaliśmy dla dzieci zajęcia inspirowane baśnią, bajką i legendą. Warsztaty na podstawie historii z morałem są zabawne, ale przede wszystkim pouczające. Dzięki nim dzieci poznają podstawowe, szlachetne wartości oraz zachowania.

Galeria zdjęć <==

Nasze ferie rozpoczęliśmy od omawiania „Jasia i Małgosi”. Podczas zajęć dzieci ćwiczyły umiejętności radzenia sobie z lękiem, uświadamiały niebezpieczeństwa, jakie mogą wiązać się z kontaktami z nieznajomymi oraz kształciły odpowiednie zachowania w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach.

Kolejne zajęcia inspirowane były baśnią „Brzydkie kaczątko”. Ta baśń uczy dzieci, że nie należy oceniać innych po wyglądzie zewnętrznym. Pokazuje też, że niestosowne jest wyśmiewanie innych i szydzenie z nich tylko dlatego, że ktoś jest brzydszy czy biedniejszy. Dlatego warsztaty nakierowane były na kształcenie umiejętności empatii, tolerancji i otwartości wobec innych ludzi.

W środę zajęcia oparte były na znanej legendzie „Wars i Sawa”. Opowiastka ta stała się świetną okazją do rozmowy na temat naszej stolicy oraz Polski w ogóle. Dzieci poprzez zabawę poznały najważniejsze miasta i zabytki naszego kraju. Najwięcej uwagi poświęciliśmy oczywiście Warszawie i rzece Wiśle, do których nawiązywała omawiana legenda.

„Królewna Śnieżka” to kolejna bajka, która stała się inspiracją do przygotowania warsztatów. Baśń pokazuje jak wielka i niszcząca może być siła zawiści i zazdrości. Skupiliśmy się więc na tym, by pokazać dzieciom, że to bardzo złe uczucie, które sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi wciąż się z kimś porównując.

Pierwszy tydzień zakończyliśmy opowieścią o Aladynie, która pochodzi z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, przez co jest najstarszą z dotychczas omawianych. Przesłanie tej starej bajki jest jednak bardzo aktualne, można je bowiem sprowadzić do stwierdzenia, że „pieniądze szczęścia nie dają”, a spełnianie życzeń nie zawsze czyni ludzi szczęśliwymi.

Nasze zajęcia to nie tylko rozmowy na te ważne, a czasami trudne tematy. Wszystkie spotkania połączone były z wesołymi zabawami ruchowymi, kreatywnymi pracami plastycznymi, grami, konkursami, quizami i zawodami.

Uczestnicy zajęć mieli też niespodziankę. We wtorek wzięli udział w zajęciach umuzykalniających prowadzonych przez P. Ewę Budzik z „Muzyczny Zakątek Funny Bunny”, której serdecznie dziękujemy.

PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button