ADV
Wiadomości
Trending

Figura św. Floriana i podejrzany pakunek. Trwa policyjne postępowanie

We wtorek 19 grudnia 2023 r. na cokole zabytkowego pomnika św. Floriana na brzeskim rynku pojawił się pakunek – torba z nieznaną zawartością. Torbę zdobiła czerwona grafika na której znalazła się gaśnica oraz menora chanukowa. Zdarzenie miało związek ze skandalem do jakiego doszło tydzień wcześniej w Warszawie.

Przypomnijmy – do skandalu doszło we wtorek 12 grudnia 2023 r. po południu w Sejmie. W budynku sejmu odbywała się uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun chwycił za gaśnicę i zgasił świece chanukowe. W efekcie doszło także do słownej awantury na sali plenarnej. W sieci pojawiło się sporo gadżetów związanych z tym zdarzeniem – jeden z nich trafił z bliżej nieokreślonego powodu na cokół pomnika św. Floriana.

Zdjęcie z brzeskiego rynku jakie zamieściliśmy na naszym profilu wywołało wiele emocji wśród czytelników. W związku z tym poprosiliśmy o komentarz rzecznik Komedy Powiatowej Policji w Brzesku.

– Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia i prowadzą czynności zmierzające do ustalenia sprawcy tego wykroczenia.

Czynności w sprawie o wykroczenie prowadzone są w kierunku art. 63a§1 Kodeksu wykroczeń (Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.).

W sprawie został zabezpieczony monitoring – informuje asp. sztab. Ewelina Buda Specjalista ds. Prasowo-Informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Figura św. Floriana w Brzesku to zabytkowy, późnobarokowy posąg z 1731 roku. Figura św. Floriana została ufundowana przez brzeskich mieszczan, po pożarze miasta, który miał miejsce w 1723 roku.

Będący od 292 lat ozdobą miasta pomnik nie do końca cieszy się należnym szacunkiem i troską niektórych mieszkańców. W grudniu 1982 r. jeden z mieszkańców urwał głowę figurze. Początkowo podejrzewano, że nie był to akt wandalizmu, a uszkodzenie z powodu „starości”… W ostatnich latach nie brakowało również amatorów wspinaczki na cokół, jak i wieszania na pomniku różnych rzeczy.

Miejmy nadzieję, że monitoring zarejestrował to zdarzenie.

foto: nadesłane

IB

VIDEO

blank

Podobne artykuły

Back to top button