ADV
KulturaWiadomości
Trending

Fragment „Akuszerek” Sabiny Jakubowskiej w antologii „Opowieści europejskie”

1 września 2023 r. opublikowana została antologia Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie literatury 2023 zatytułowana „Opowieści europejskie”. Przedstawia ona 13 autorów oraz fragmenty ich książek nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie literatury w ich oryginalnych językach i przetłumaczonych na język angielski.

W marcu 2023 r. polską kandydatką do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej została Sabina Jakubowska, autorka powieści „Akuszerki”. W antologii możemy przeczytać fragment „Akuszerek” zarówno w języku polskim, jak w języku angielskim.

Antologia 2023 / do pobrania <==

O nagrodzie

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie literatury (EUPL) przyznawana jest wschodzącym pisarzom beletrystyki z Europy. Jej celem jest podkreślenie kreatywności, ogromnego i różnorodnego bogactwa współczesnej literatury europejskiej oraz promowanie obiegu literatury w Europie i zwiększenie zainteresowania nienarodowymi utworami literackimi.

Głównymi celami nagrody są: wzmocnienie obiegu literatury w Europie, zwiększenie transgranicznej sprzedaży książek oraz wzbudzenie zainteresowania zagranicznymi utworami literackimi. Dzięki wyróżnieniu utwory docierają do szerszej, międzynarodowej publiczności. Nagroda przyznawana jest autorom powieści, którzy nie zdobyli jeszcze międzynarodowej rozpoznawalności, lecz ich książki wnoszą dużą wartość do świata literatury, a dotychczasowy dorobek potwierdza ich profesjonalizm.

O autorce

Sabina Jakubowska – doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Jagielloński), archeolog, nauczycielka historii, matka. Jej debiutancka powieść młodzieżowa „Dom na Wschodniej” została nagrodzona Nagrodą Główną w konkursie pisarskim „Promotorzy Debiutów” organizowanym przez Tygodnik Powszechny i ​​Instytut Książki.

Akuszerki (Położne) to jej pierwsza powieść dla dorosłych czytelników. Książka otrzymała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca (wrzesień 2022) oraz była nominowana przez krytyków literackich do Paszportów Polityki – corocznej polskiej nagrody kulturalnej. Jakubowska jest prawnuczką Anny Czerneckiej, uczennicy Cesarsko-Królewskiej Szkoły Położnictwa działającej w XIX wieku w Krakowie. Autorka kontynuuje tradycję rodzinną pracując jako certyfikowana doula. Jest także wolontariuszką w licznych projektach wspierających kobiety.

Dodatkowo spełnia się w roli badaczki lokalnych historii. Jest autorką kilkuset publikacji o swoim regionie. Jej rozprawa doktorska poświęcona była zmienności nazewnictwa w Jadownikach pod Krakowem.


foto: Picture Elżbieta Oracz
IB

Podobne artykuły

Back to top button