ADV
KulturaWiadomości

Aktywne i urozmaicone wakacje 2023 z Ośrodkiem Kultury w Borzęcinie

Wakacje za nami – skończył się czas letniego wypoczynku i beztroski, wracamy do szkoły i pracy. Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie dziękuje wszystkim uczestnikom tegorocznych wyjazdów i zajęć wakacyjnych. Zróżnicowany program przyciągnął na wyjazdy i zajęcia mnóstwo dzieci, młodzieży i dorosłych. Program wakacyjny przygotowali i zrealizowali, jak co roku, pracownicy GOK. Dla przypomnienia poniżej zamieszczamy w małym fotograficznym skrócie wszystko to co działo się w przeciągu wakacyjnych miesięcy.

Galeria zdjęć <==

Swoje działania rozpoczęliśmy już 23 czerwca. W tym dniu w świetlicy GOK w Bielczy odbył się „Gminny Turniej Tenisa Stołowego”. W kategorii szkoła podstawowa zwyciężył Alan Czyż, a w grupie „młodzież i starsi” I miejsce zajął Krystian Mieszkowski. Nagrody za udział w turnieju dla wszystkich uczestników ufundowało Wydawnictwo Piętka.

24 czerwca na rozpoczęcie wakacji odbyła się „Gminna Dyskoteka” w Bielczy dla dzieci i młodzieży z całej gminy. Dzieci i młodzież mogli korzystać z całego zaplecza jakim dysponuje świetlica. Nie zabrakło słodkości i napojów ufundowanych przez GOK.

5 lipca zorganizowano wyjazd do Miejskiego Centrum Kultury w Radłowie na kręgle i film pt. „Super Mario Bros”. Była też pizza dla wszystkich uczestników wycieczki. Grupa około 50 osób z terenu gminy Borzęcin spędziła w MCK Radłów kilka godzin dzieląc się na dwie grupy, jedna oglądała film, druga grała w kręgle.

11 lipca miała miejsce wycieczka w piękne okolice Czorsztyna i Niedzicy. Dzieci i młodzież zwiedzili Zamek Dunajec w Niedzicy, a niewątpliwą atrakcją dla wszystkich, był rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Najwytrwalsi z uczestników zdobyli Górę Wdżar, a na zakończenie wszyscy uczestniczyli w biesiadzie przy ognisku z pieczeniem kiełbasek. W wyjeździe wzięło udział około 40 osób z gminy Borzęcin.

6 lipca i 12 lipca Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną zorganizował dla dzieci warsztaty z ciekawymi doświadczeniami chemicznymi i nie tylko. Dzieci mogły zobaczyć i uczestniczyć w eksperymentach, poszukiwaniu skarbu i świetnie się bawić. Największą atrakcją było tworzenie piany. Uczestnicząc w zajęciach można było stworzyć tajny kod napisany wodą z sodą, samodzielnie tworzyć bańki wstańki z balonów i robić „lody w pięć minut”. Zabawa była przednia, a dzieciaki uśmiechnięte i zadowolone. Zajęcia były bezpłatne. Materiały potrzebne do realizacji projektu zostały zakupione ze środków GOK Borzęcin i GBP w Borzęcinie.

14 lipca w świetlicy w Bielczy odbył się Wakacyjny Gminny Turniej w Bilard.

18 lipca to kolejny wakacyjny wyjazd. Tym razem spędziliśmy czas na sportowo. Dzieci z gminy Borzęcin gościły w kręgielni BOSiR w Brzesku, trenując celność w zbijaniu kręgli. A po wysiłku, zaliczyliśmy maleńkie, „co nieco” w restauracji pod „żółtymi łukami”.

23 lipca odbył się „Turniej strzelecki” w Bielczy. Pracownicy GOK służyli pomocą podczas turnieju.

Wiele tygodni trwały przygotowania do XI Dni Gminy Borzęcin, które miały swój finał w dniach 29-30 lipca. W program tegorocznej imprezy wpleciony był Festiwal Tradycji, którego celem była promocja lokalnych walorów gminy Borzęcin i innych gmin Przedgórza. Zadanie finansowane było dzięki środkom pozyskanym z LGD „Kwartet na Przedgórzu” oraz funduszy gminy Borzęcin. Sobotnie świętowanie zakończyły koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej: Darii Marx oraz C-BooL. W niedzielę zaś muzyczną część z koncertami Totentanz i Agnieszki Chylińskiej poprzedziły degustacje wielu potraw grzybowych przygotowanych na kilkunastu stoiskach oraz rowerowe pokazy, akrobacje i konkursy. Nie zabrakło także koszów z grzybami, które są nierozłącznie związane z Borzęcinem. Jak zwykle, największą publiczność zgromadziły koncerty zespołów, które przyciągnęły do Borzęcina tysiące fanów dobrej muzyki. Pracownicy GOK pracowicie uczestniczyli w całej imprezie. Tegoroczne Dni Gminy Borzęcin realizowano przy wsparciu Województwa Małopolskiego, Lasów Państwowych i wielu sponsorów.

1 sierpnia basen1 sierpnia grupa około 30 osób z terenu całej gminy relaksowała się w Parku Wodnym w Tarnowie. Miejsce zdecydowanie lubiane i chętnie odwiedzane w czasie wakacyjnego wypoczynku.

5 sierpnia „Kulinaria z Darów Lasu” – pod takim hasłem w dniu 5 sierpnia, odbył się piknik rodzinny w Warysiu. Impreza zorganizowana na dziedzińcu budynku Domu Wiejskiego oraz przyległym mu kompleksie boisk sportowych. Organizatorami byli: KGW „Warysianki” we współpracy z Wójtem Gminy Borzęcin, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borzęcinie, Sołtysem wsi Waryś wraz z Radą Sołecką, Radnym wsi Waryś oraz Nadleśnictwem Dąbrowa Tarnowska. Organizatorzy zadbali również o interesujący program dla najmłodszych. Nie zabrakło atrakcji, tj. dmuchanych zamków, zjeżdżalni, zabaw z profesjonalnymi animatorami czy konkursów, w tym budowania zamków z piasku.

8 sierpnia to kolejny wyjazd około 40-osobowej grupy dzieci i młodzieży z gminy Borzęcin do Rodzinnego Parku Rozrywki „Dudek” w Burzynie. Wyjazd pełen wrażeń – chodzenie po linach, zjazd tyrolski, momenty emocji, czasem zwątpienia a finalnie śmiech niosący się po lesie. Wróciliśmy radośni, nakarmieni przez przemiłego właściciela kiełbaską z grilla i domowymi ogórkami kiszonymi.

11 sierpnia w Bielczy odbył się Wakacyjny Gminny Turniej w grę FIFA 23.

13 sierpnia, w bardzo upalną niedzielę, na stadionie „Victorii” Bielcza rozegrane zostały kolejne zawody w ramach Borzęcińskiej Dychy. Wśród ponad 350 uczestników startujących we wszystkich kategoriach byli zawodnicy z prawie 100 miejscowości województwa małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i lubelskiego i z zagranicy. W programie: bieg na 10 km, biegi na krótkich dystansach dla dzieci i młodzieży, marsz nordic walking (ponad 4 km) oraz bieg rodzinny na dystansie około 1 km. Pracownicy GOK zadbali o dobrą zabawę dla najmłodszych – kolorowano obrazki, bawiono się piłką, skakanką i hula hop.

17 sierpnia zorganizowano w Borzęcinie spotkanie komisji konkursowej oceniającej prace nadesłane do Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” (ponad 700 wierszy). Pracownicy GOK zajęli się stroną techniczną i kulinarną spotkania. Wcześniej, kompletowali nadesłane utwory, które przekazano członkom komisji konkursowej, pod przewodnictwem Józefa Barana.

22 sierpnia grupa około 50 osób z gminy Borzęcin uczestniczyła w wycieczce do Jura Parku w Bałtowie. Kompleks wypoczynkowy ma wiele atrakcji. Jedną z nich jest Oceanarium, gdzie zobaczyć można było, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Odwiedzając Sabatówkę – miejsce pełne magii – poznaliśmy mieszkającą w nim wiedźmę, która wyczarowała eliksir na stłuczone kolano i szczery uśmiech. Zwiedzając bałtowski zwierzyniec obejrzeliśmy kilkadziesiąt gatunków zwierząt znanych i egzotycznych. W Parku Miniatur w pigułce można było poznać historię i zabytki Polski. Dopełnieniem atrakcji był Park Zabaw, czyli to, co dzieci uwielbiają: karuzele, kolejki górskie, statek piracki, trampoliny i wiele innych.

26 sierpnia odbył się Piknik Sołecki w Przyborowie, zorganizowany przez sołtysa wraz z radą sołecką. Wydarzenie wspomógł sprzętowo Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie. Do udziału we wspólnej zabawie znakomicie zachęcał przygotowany program wydarzenia. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.

Również 26 sierpnia br. odbyła się „Potańcówka na Klepisku” zorganizowana przez OSP Bielcza. Pośród wielu atrakcji dla dzieci i dorosłych przygotowanych przez gospodarzy wydarzenia, było również stoisko z potrawami pochodzącymi z darów lasu przygotowane przez KGW „Bielczanki z Pasją” w Bielczy. Instruktor świetlicy w Bielczy przygotował dla dzieci i młodzieży gry, zabawy, dyskotekę.

Była to realizacja II etapu projektu pn. „Prosto z lasu pysznie , zdrowo i wyjątkowo” w ramach 2. edycji konkursu Lasów Państwowych „Natura od Kuchni”.

27 sierpnia 55-osobowa grupa mieszkańców gminy Borzęcin i okolic wybrała się na wędrówkę po Beskidzie Sądeckim i Rafting po Popradzie (spływ odbył się na odcinku Muszyna-Zapopradzie do Andrzejówka-Ługi). Uczestnicy wyprawy odwiedzili urokliwe jeziorko (pomnik przyrody) Czarna Młaka, piękną, zabytkową Cerkiew św. Jakuba Apostoła w Powroźniku, podziemia ratusza w Muszynie, a po wielu przygodach czekała na wszystkich integracja przy muzyce i ognisku. Wydarzenie koordynowali Katarzyna Żurek i Jan Sperka – pracownicy GOK Borzęcin. Współorganizował je Łukasz Polek – Turystyka – licencjonowany przewodnik beskidzki.

Podczas całych wakacji, w każdy piątek w świetlicy GOK w Borzęcinie Górnym odbywały się zajęcia szachowe prowadzone przez instruktora Mariusza Urbańskiego, który sekcję szachową działającą przy GOK w Borzęcinie prowadzi od kilku lat.

Dla wszystkich, którzy lubią gotować, każdy czwartek lipca i sierpnia w świetlicy w Bielczy był pod znakiem zajęć kulinarnych. Po frekwencji widać było, że ta forma bardzo podobała się dzieciom i młodzieży, którzy wraz z opiekunem świetlicy co tydzień przygotowywali różne dania, łącząc zabawę i naukę gotowania.

Opiekę podczas wakacyjnych wyjazdów sprawowali instruktorzy GOK, koszty przejazdów i biletów wstępu ponosili uczestnicy wycieczek.

Wszystkim, którzy tak licznie uczestniczyli w wydarzeniach i wyjazdach zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne podczas ferii zimowych 2024.

foto: Kępa Sport

Pracownicy GOK Borzęcin

Podobne artykuły

Back to top button