ADV
Kultura
Trending

Gmina Borzęcin. Podsumowano wielkanocne warsztaty

Od kilkudziesięciu lat w okresie Wielkanocy pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie starają się przekazywać bogate zwyczaje związane z tym okresem.

Galeria zdjęć <==

– Podtrzymujemy w środowisku zwyczaje zdobienia pisanek oraz wytwarzania przedmiotów tradycyjnej i współczesnej plastyki wielkanocnej, wszak tradycja jest naszym bogactwem i bardzo cennym dziedzictwem kulturowym. Nasi pracownicy przygotowują warsztaty w których angażujemy dzieci i młodzież.

Dominuje zdobienie jaj w sposób tradycyjny, metodą rytowniczą, czyli upiększaniu wcześniej zabarwionych jaj bądź wydmuszek poprzez wydrapywanie misternych wzorów. W tym roku zdecydowaliśmy się na poszerzenie nie tylko zakresu warsztatów, ale i włączenie do grona uczestników seniorów z gminy Borzęcin.

Zaprosiliśmy do współpracy kilka instytucji, a środki na zajęcia uzyskaliśmy dzięki wsparciu wójta Janusza Kwaśniaka, za co serdecznie dziękujemy – przyznaje Piotr Kania, dyrektor GOK Borzęcin.

Szacuje się, że łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 300 osób.

Warsztaty rozpoczęły się 6 marca 2023r. i trwały przez prawie 3 tygodnie. Zajęcia odbywały się w każdy wtorek i czwartek w Domu Kultury w Borzęcinie lub zamiennie w Laboratorium Przyszłości – pracowni przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Górnym. Trzykrotnie instruktorki GOK odwiedziły także uczniów szkoły w Borzęcinie Dolnym. Podczas warsztatów dzieci mogły nauczyć się tworzenia kwiatów z bibuły, a docelowo wicia palm z wykorzystaniem traw i innych naturalnych materiałów. Dowiedziały się, jak przygotować wianek na drzwi czy przyozdobić jajka różnymi technikami. Ostatnim elementem opracowanego programu warsztatów było pieczenie tradycyjnych babek wielkanocnych.

– Wykorzystując takie sprzęty jak makutra i drewniana pałka do ucierania powstały różne wypieki. Babki z majonezem i olejem, malutkie i całkiem pokaźne baby – wszystkie zostały polukrowane i ozdobione przez uczestników warsztatów i gościnnie przebywające na ostatnich zajęciach w Domu Kultury, przedszkolaki z Borzęcina Górnego – przyznaje Wioletta Kwaśniak, instruktorka GOK Borzęcin.

Pomocą służyły również panie seniorki z Klubu Seniora w Borzęcinie oraz panie z kół gospodyń działających na terenie gminy.

W podsumowaniu projektu w Domu Kultury oprócz uczestników warsztatów (dzieci oraz seniorzy) wzięli udział zaproszeni goście – przedstawiciele władz gminy Borzęcin w osobach: Tadeusz Żurek – zastępca wójta i Czesław Małek – przewodniczący rady gminy, Przemysław Sobyra i Danuta Oleksa – dyrektorzy ZSP w Borzęcinie oraz Katarzyna Ciochoń – szefowa GOPS w Borzęcinie, w strukturze którego działa Klub Seniora.

– Cieszę się, że mogę uczestniczyć w zakończeniu tego projektu. To bardzo ważne, aby przekazywać tradycje z pokolenia na pokolenie i uświadamiać młodych ludzi, jak piękne mamy zwyczaje.

Gratuluję pomysłu i wykonania wszystkim organizatorom – mówił zastępca wójta Tadeusz Żurek.

W ramach spotkania podsumowującego warsztaty podziwiać można było wystawę prac wykonanych przez dzieci w trakcie trzech tygodni warsztatów, które w nagrodę za swoją pracę i aktywność na zajęciach otrzymały z rąk przybyłych gości słodką niespodziankę.

Jak przyznał Piotr Kania, to kolejny wspólny projekt w środowisku:

– Zaprosiliśmy do wspólnego działania Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Borzęcinie Górnym i Borzęcinie Dolnym, Klub Seniora oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” z Przyborowa i „Warysianki” z Warysia.

Połączenie naszych możliwości i umiejętności jest najlepszą i najciekawszą metodą pracy. Zajęcia angażują nie tylko kilka instytucji, ale także łączą pokolenia – od przedszkolaków do seniorów.

Tym samym oprócz przekazywania naszych pięknych tradycji budujemy więzi i uczymy współpracy osób z rożnych grup wiekowych, tego, że każdy, niezależnie od umiejętności i wieku może być ważny i potrzebny. Warto działać wspólnie, bez podziałów.

Za swoje zaangażowanie uczestników projektu czeka jeszcze jedna niespodzianka. W czwartek 30 marca 2023 r. wybiorą się też do tarnowskiego Muzeum Etnograficznego, gdzie będą mogli podziwiać wystawę prac rękodzielniczych przygotowanych na Regionalny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy. Tu prezentuje się kilkuset rękodzielników ze wschodniej części województwa.

Koszt organizacji zajęć, zakupu materiałów plastycznych, artykułów spożywczych i innych, wykorzystanych do przygotowania wszystkich prac oraz nagród w konkursie podsumowującym projekt pokrył Urząd Gminy w Borzęcinie, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Dyrekcja ZSP w Borzęcinie. Patronat nad projektem sprawował wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak.

(wk,h) / borzecin.pl

Podobne artykuły

Back to top button