Wiadomości

Gmina Borzęcin. Samorząd przekazał mieszkańcom 6,5 tysiąca maseczek 

Blisko 6,5 tysiąca maseczek ochronnych wielokrotnego użytku trafiło nieodpłatnie do mieszkańców gminy Borzęcin. To efekt profilaktycznej akcji, która zorganizowana została przez Urząd Gminy Borzęcin we współpracy z jednostkami OSP i Policją. Decyzja o zakupie maseczek została podjęta 10 kwietnia br., w związku z ogłoszonym przez premiera terminem wprowadzenia nakazu zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Gmina Borzęcin, jako pierwsza w powiecie brzeskim podjęła inicjatywę zakupu i dystrybucji maseczek ochronnych dla swoich mieszkańców.

W sytuacji rozwijającej się epidemii, najważniejszym i priorytetowym zadaniem dla samorządu jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Inne sprawy stają się drugorzędne. Dlatego, mimo braku obowiązku, mając na uwadze utrudnioną możliwość dostępu mieszkańców do zakupu maseczek, ze względu na ich brak w punktach sprzedaży zdecydowałem o ich hurtowym zakupie i nieodpłatnej dystrybucji do każdego domu, w ilości wynikającej z zadeklarowanej, faktycznej liczby domowników. Liczbę tę zweryfikowano na podstawie deklaracji składanych przez mieszkańców dla potrzeb ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi  – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 16 kwietnia br. funkcjonuje obligatoryjny obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Każda osoba w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, szalik czy chustę, która zakrywa zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach, bankach, czy miejscach świadczenia usług oraz w zakładach pracy, za  wyłączeniem dzieci poniżej czterech lat oraz osób, które nie mogą zakrywać ust i nosa z powodu stanu zdrowia.

Do mieszkańców gminy Borzęcin trafiły dwuwarstwowe maseczki ochronne wielokrotnego użytku o wymiarach 9×18 cm, bawełniano-flizelinowe (bawełna na zewnątrz i filtr flizelinowy wewnątrz) oraz z dwuwarstwowego evolonu, które można prać, prasować i dezynfekować. Do maseczek dołączona została instrukcja używania i dezynfekcji, dostępna również na stronie internetowej www.borzecin.pl, na stronie Urzędu Gminy w Borzęcinie oraz Gminy Borzęcin na Facebooku. Prowadzona za pośrednictwem jednostek OSP z terenu gminy Borzęcin akcja dystrybucji trwała tydzień i zakończyła się w czwartek, 23 kwietnia br.

Maseczki dostarczane były do Urzędu Gminy Borzęcin partiami i dystrybuowane do miejscowości w kolejności wg. liczby mieszkańców. Pierwsza część zamówienia rozprowadzana była w dniach 17 i 18 kwietnia w miejscowości Borzęcin wraz z sołectwami (Borzęcin Górny, Borzęcin Dolny, Jagniówka i Waryś) oraz przysiółkami (Czarnawa, Łazy, Wisowatki), druga dostarczona została do mieszkańców Przyborowa w dniu 21 kwietnia br., a trzecia trafiła do mieszkańców Bielczy i Łęk w dniach 22 i 23 kwietnia – wyjaśnia Małgorzata Ligara, podinspektor ds. OC w UG Borzęcin, a zarazem koordynator akcji.

W akcję dystrybucji maseczek do domów mieszkańców gminy Borzęcin zaangażowali się pracownicy Urzędu Gminy Borzęcin oraz jednostki OSP: Borzęcin Górny, Borzęcin Dolny, Przyborów, Bielcza i Łęki. Nad porządkiem i bezpieczeństwem w trakcie prowadzonych działań czuwali funkcjonariusze Posterunku Policji w Szczurowej. Działania zostały przeprowadzone terminowo i sprawnie.

Dziękuję pracownikom Urzędu Gminy Borzęcin, druhom OSP z poszczególnych jednostek, policji oraz firmie Forto Group z Warszawy, która podjęła się realizacji zamówienia za dobrze wykonaną pracę. Mieszkańcom, życzę dużo zdrowia i zachęcam do używania dostarczonych maseczek – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Samorząd Borzęcina apeluje o stosowanie się do wprowadzonych na czas epidemii ograniczeń i zaleceń. To od naszej samodyscypliny zależy w jakim stopniu epidemia nas dotknie.

[tell]

 

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast