ADV
Wiadomości

Gmina Borzęcin wymieni ponad 800 latarni!

Blisko 1,22 miliona złotych pozyskała gmina Borzęcin z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja 9 Rozświetlamy Polskę na modernizację oświetlenia ulicznego. To ósma pod względem wysokości kwota dofinansowania w województwie małopolskim i pierwsza spośród gmin powiatu brzeskiego i bocheńskiego. W powiecie brzeskim dofinansowanie otrzymały cztery gminy: Borzęcin, Szczurowa, Czchów i Gnojnik, a na terenie województwa małopolskiego zrealizowanych zostanie 86 projektów. O dofinansowanie mogły ubiegać się gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz związki międzygminne, a nabór w ramach programu zakończono 18 września 2023 r.

W ramach modernizacji, gmina Borzęcin wymieni 801 opraw oświetlenia ulicznego o mocy od 50 do 400 wat na wysoce energooszczędne oświetlenie LED. Tego typu oświetlenie charakteryzuje się długą żywotnością i niskim zużyciem energii. Dzięki temu znacznie zmniejszą się wydatki ponoszone przez gminę na zakup energii oraz utrzymanie i konserwację oświetlenia, co pozwoli odstąpić od stosowanego systemu wyłączeń w godzinach późnonocnych. Inwestycja wpłynie również na redukcję emisji dwutlenku węgla, co ma istotne znaczenie dla ochrony środowiska.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w oprawach, które będą montowane nad drogami, umożliwi dostosowanie natężenia światła do panujących warunków, co wpłynie na lepszą widoczność i zwiększy bezpieczeństwo użytkowników dróg. Pozwoli także zoptymalizować pracę sieci oświetleniowej redukując natężenie światła na przykład w godzinach późnonocnych, kiedy aktywność mieszkańców jest znikoma.

Szacowany koszt inwestycji to kwota 1 miliona 521 tysięcy 900 złotych, z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja 9RP wyniesie 1 milion 217 tysięcy 520 złotych (80 % wartości zadania), a wkład własny Gminy Borzęcin 304 tysiące 380 złotych (pozostałe 20 %).

„Rozświetlamy Polskę” to pierwszy, skierowany do samorządów program, który umożliwia wymianę istniejących opraw oświetlenia drogowego na nowoczesne i energooszczędne, w wyniku czego zmniejsza się energochłonność oświetlenia i poprawia efektywność energetyczna. Jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Dobrze oświetlone drogi i chodniki to lepsza widoczność i mniej wypadków. To także bardziej przyjazna przestrzeń dla mieszkańców.

fb – Janusz Kwaśniak

blank

Podobne artykuły

Back to top button