ADV
KulturaWiadomości
Trending

Hubert Zapiór w „Szkole Kochanków” Mozarta

„Szkoła kochanków” Mozarta w produkcji rosyjskiego reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa zostanie wystawiona na scenie Komische Oper Berlin. Premiera zaplanowana jest już na 11 marca 2023 r. Brzeszczanin Hubert Zapiór w najbliższą sobotę zaśpiewa partię Guglielma.

Nowo zakochani i zaręczeni Ferrando i Guglielmo rozstają się ze swoimi partnerkami Fiordiligi i Dorabellą, aby wyruszyć na wojnę. Ponieważ (najwyraźniej) giną tam w bitwie, kobiety pozostają w żałobie i odnajdują drogę do życia na bardzo różne sposoby. A może to wszystko było tylko męską grą?

Produkcja Kiriłła Sieriebriennikowa analizuje stany umysłu obu kobiet, sposób w jaki radzą sobie z żalem i fizycznym pożądaniem między dwojgiem ludzi, czyniąc arcydzieło Mozarta bardziej zmysłowym niż kiedykolwiek. Kobiece »tutte« w tytule, dosłownie »tak robią wszystkie kobiety(!)«, staje się w twórczości Serebrennikowa uniwersalną serią obrazów, która łączy w sobie złożoność pociągu, żalu, lojalności i seksu we współczesnej relacji z mozartowską muzyką. Dzieło nie potępia żadnej z postaci, ale pozwala widzom zajrzeć w głąb serc czworga kochanków.

Spektakl Sieriebriennikowa powstał w 2018 roku w Operze w Zurychu, wystawiony został za pośrednictwem transmisji wideo z jego ówczesnego aresztu domowego w Moskwie i przy wsparciu jego wieloletnich pracowników.

Więcej informacji nt spektaklu na stronie Komische Oper Berlin <==

Hubert Zapiór – biogram

Hubert Zapiór pochodzi z Brzeska. Pod koniec kwietnia 2019 r. ukończył studia Artist Diploma in Opera Studies w The Juilliard School w Nowym Jorku w klasie profesor Edith Wiens. Jest również absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (wydział wokalno-aktorski) i Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (wydział aktorski) w Warszawie. ​

W 2018 r. zwyciężył w wielu prestiżowych konkursach i otrzymał szereg nagród – m.in. The Opera Index Award w The Opera Index Vocal Competition 2018, The Opera The Gerda Lissner Foundation Lieder/Song Vocal Competition 2018, The Giulio Gari Foundation International Vocal Competition 2018, The Career Bridges 2018, Pierwszego Miejsca w The Gerda Lissner Foundation International Vocal Competition 2018 oraz Drugiego Miejsca i 3 Nagród Specjalnych w tym Za Najlepszą Interpretację Pieśni I. Paderewskiego w The Kosciuszko Foundation Marcela Sembrich International Voice Competition 2018 w Nowym Jorku.

Już jako student brał udział w polskich prapremierach „Agrippiny” Händla (Lesbo) i „Luci mie traditrici” Sciarrino (Servo), a także w „Don Giovannim” (rola tytułowa) i „Weselu Figara” (Hrabia) Mozarta, oraz „Turku w Italii” (Prosdocimo) Rossiniego w Warszawskiej Operze Kameralnej w latach 2013-2016.

W poprzednich sezonach debiutował w w Bayerische Staatsoper jako Marquis d’Obigny w „Traviacie” Giuseppe Verdiego, w Teatrze Wielkim — Operze Narodowej jako Papageno w „Czarodziejskim Flecie” w reżyserii Barrie Kosky’iego i Marullo w „Rigoletto” Verdiego. W Ameryce debiutował w „Requiem Wojennym” B. Brittena w Albany Symphony, występował w The Juilliard Opera jako Herr Fluth w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Otto Nicolai’a w reżyserii John’a Giampietro oraz jako Neptun w „Hipolicie i Arycji J.P. Rameau w reżyserii Stephena Wadsworth’a oraz jako tytułowy „Don Giovanni” w reżyserii Emmy Griffin i pod dyrekcją Joseph’a Colaneri.

Od sezonu 2019/20 był członkiem zespołu Staatsoper Hannover, gdzie kreował pierwszoplanowe role takie jak m. in. Papageno, Figaro w „Cyruliku sewilskim”, Guglielmo czy Hrabia Almaviva w „Weselu Figara”. Od sezonu 2022/23 Hubert Zapiór jest członkiem zespołu Komische Oper w Berlinie i występuje tam jako Bill w „Rozkwicie i upadku miasta Mahagonny”, Papageno i Pantalone w „Miłości do trzech pomarańczy” Sergiusza Prokofiewa.

Hubert Zapiór nie zapomina również o Brzesku – w ubiegłym latach kilkukrotnie gościł w rodzinnym mieście i występował m.in. w Pałacu Goetzów, w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku – Słotwinie, czy też w salce teatralnej Parafii Miłosierdzia.


foto: Komische Oper Berlin

fb Hubert Zapiór – Baritone

blank

Podobne artykuły

Back to top button