ADV
Wiadomości

Iwkowa / Piękna pogoda? Więc może wycieczka na wieżę widokową?

blankPrzed nami jeszcze kilkadziesiąt godzin ładnej pogody, zanim we wtorek 12 maja nastąpi załamanie pogody. Wg synoptyków od wtorku temperatura spadnie aż o 25 stopni! Tak więc  warto dobrze spożytkować najbliższe dni i naładować „wewnętrzne akumulatory”. Idealnym miejscem do tego będzie trasa wiodąca do wieży widokowej na Szpilówce w Gminie Iwkowa.

Od 1 maja 2020 r. wieża widokowa na Szpilówce jest ponowie otwarta dla turystów. W minionym sezonie wieża widokowa zyskała spore uznanie wśród miłośników aktywnego wypoczynku i była wakacyjnym hitem turystycznym w regionie. W weekendy, przy ładnej pogodzie można było tam spotkać setki turystów. Jak będzie w tym roku? Z pewnością nie zabraknie turystów – ale w trosce o bezpieczeństwo własne i innych będą musieli dostosować się do szeregu zaleceń.

Nowe zasady korzystania z wieży widokowej na Szpilówce 

W trosce o bezpieczeństwo zwiedzających wprowadzone zostają nowe zasady korzystania oraz zachowania się na szlaku i w pobliżu obiektu.

Dostępne dla zwiedzających są parkingi:

 • Parking A (na polanie w lesie od strony Tymowej, trasa leśna, zielonym szlakiem PTTK, odległość ok. 3,5 km, czas przejścia ok. 1 h 30 min)
 • Parking B (przy Ośrodku Zdrowia, trasa preferowana, rodzinna, widokowa, dawny trakt węgierski, czerwonym szlakiem gminnym, odległość ok. 2,5 km, czas przejścia ok. 50 min)
 • Parking C (w centrum Iwkowej, czerwonym szlakiem gminnym, odległość ok. 4,2 km, czas przejścia ok. 2 h)
 • Parking D (przy szkole i orliku w Iwkowej, czerwonym szlakiem gminnym, odległość ok. 3,2 km, czas przejścia ok. 1 h 10 min)
 • Parking G (wzdłuż drogi powiatowej za szkołą w Iwkowej Nagórzu, żółtym szlakiem gminnym a następnie zielonym szlakiem PTTK, odległość ok. 2,0 km, czas przejścia ok. 40 min)
 • Parking H (wzdłuż końcowego odcinka drogi powiatowej, czerwonym szlakiem gminnym a następnie zielonym szlakiem PTTK, odległość ok. 4,0 km, czas przejścia ok. 1 h 40 min)
 • Parking na rynku w centrum Lipnicy Murowanej (dojście do wieży ścieżką dydaktyczną – historyczną „Niepodległa” – kolor niebieski a następnie zielonym szlakiem PTTK, czas dojścia do wieży ok. 2 h)

Zamknięte dla zwiedzających są parkingi:

 • Parking E (obok zakładu betoniarskiego)
 • Parking F (pod wieżą) Za wyjątkiem samochodów z identyfikatorem niepełnosprawności i służbami technicznymi

Zasady zachowania na wieży i w jej otoczeniu:

 • Wejście na wieżę możliwe jest co 15 minut np. 12.00, 12.15, 12.30, 12.45, 13.00 itd.
 • Na wieży może przebywać jednocześnie max. 4 osoby.
 • Obecność na wieży (wejście i zejście) zostaje ograniczona do 15 minut, tak aby uniknąć kontaktu z osobami podczas mijania się na schodach.
 • Obowiązują przepisy zachowania się w przestrzeni publicznej (zachowanie odpowiedniej odległości na platformie, używanie maseczek zasłaniających nos i usta oraz rękawiczek ochronnych).
 • Zgodnie z zaleceniem Ministra Zdrowia zabrania się korzystania z wiat turystycznych na trasie i w pobliżu wieży.

Zasady zachowania na szlaku:

Zgodnie z zasadami poruszania się w miejscach publicznych tzn. zapewnienie odległości pomiędzy osobami od 1,5 m – do 2 m oraz zalecane użycie maseczki zasłaniającej usta i nos.

Uwaga:

Wycieczka na wieżę widokową to forma aktywnej turystki aby z niej skorzystać należy zaplanować minimum 2-godzinny pobyt obejmujący około godzinny spacer na wieżę oraz czas przeznaczony na drogę powrotną.

IB / iwkowa.pl/

Fot. Maciej Mazur

blank

Podobne artykuły

Back to top button