Wiadomości

Jadowniki i Czchów / Zebrane nakrętki pozwolą wybudować studnie w Afryce

Tarnowski Wolontariat Misyjny przekazał do skupu już ponad 17 ton nakrętek. W akcję włączyły się również parafie z Czchowa oraz Jadownik.

Zakręceni na rzecz studni – to inicjatywa Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, ogłoszona przed wakacjami i skierowana m.in. do parafii diecezji tarnowskiej. W akcję włączają się też pojedyncze osoby, sklepy, przedszkola czy szkoły.

Choć można było się zastanawiać, czy zbiórka tak niewielkich zakrętek może przynieść wymierną korzyść, ponieważ koszt wywiercenia jednej studni w Afryce to od 3 do 12 tys. euro, to odzew na tę inicjatywę okazał się ogromny i pokazał, że razem można zdziałać naprawdę wiele. Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej w ostatnich latach wybudowało w sumie ponad 100 studni głębinowych w Afryce.

Diecezja tarnowska. Z zakręcenia na rzecz studni udało się już pozyskać 18 tys. zł. Jak informuje ks. Stanisław Wojdak, opiekun Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, w wyniku dotychczasowych działań przekazanych zostało do skupu już ponad 17 ton nakrętek, co przekłada się na sumę ponad 18 tys. zł.

– Taka kwota pozwala zapewnić już odwiert jednej studni i w połowie pokrywa koszt odwiertu następnej – dodaje kapłan.

Nakrętki w co najmniej 120-litrowych pojemnikach można składować w czterech punktach na terenie diecezji tarnowskiej – w Tarnowie (siedziba RDN), Jadownikach k. Brzeska, Czchowie i Ciężkowicach.

W sprawie odbioru zgromadzonych nakrętek w Czchowie można się umówić telefonicznie 609753553 (Pan Stanisław), natomiast w Jadownikach nakrętki zbiera tamtejsza parafia.

W akcję zaangażowanych jest wielu wolontariuszy.

– Nakrętki z miejsc składowania do punktu skupu przewozi zupełnie za darmo wielu szlachetnych ludzi, którzy mają półciężarowe samochody. Są też osoby, które dzwonią, bo o naszej akcji usłyszały w kościele, ale z różnych powodów nie mają możliwości zbierania zakrętek; w pomoc misjom chcą się jednak włączyć poprzez finansowe wsparcie – mówi ks. Stanisław Wojdak, dziękując wszystkim za to pozytywne zakręcenie na rzecz misji.

GRZEGORZ BROŻEK /FOTO GOŚĆ

Foto Gość

PLAKAT

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast