ADV
1
Sport
Trending

Jadowniki. Pobiegli Tropem Wilczym – dla Wyklętych i walczącej Ukrainy / zdjęcia

Ponad 200 osób wzięło udział w X Biegu Tropem Wilczym, upamiętniając żołnierzy podziemia antykomunistycznego i wspierając walczącą Ukrainę.

W Jadownikach k. Brzeska po raz dziesiąty zorganizowano Bieg Tropem Wilczym.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

– Ponad 200 osób zarejestrowało się do uczestnictwa w biegu na 10 kilometrów, w marszu nordic walking na 5 kilometrów oraz w biegu na 1963 metry.

Jesteśmy zaskoczeni frekwencją i bardzo się cieszymy, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią udało się zorganizować bieg.

W tym roku ma on, poza patriotycznym, jeszcze jeden motyw, biegniemy dla Ukrainy – podkreśla sołtys Jadownik Jarosław Sorys.

Uczestnicy biegu i marszu wsparli też Ukraińców materialnie. Na miejscu startu, przy szkole podstawowej w Jadownikach, zbierane były datki na rzecz wschodniego sąsiada zaatakowanego przez Rosję.

Sygnał do startu dali przedstawiciele parlamentu RP, samorządu miasta i gminy Brzesko, starostwa i sołectwa, ale także pani Ołena z synkami Markiem i Jarkiem, która uciekła przed wojną ze Lwowa.

– Zamieszkałam w Brzesku u rodziny. W domu został mąż i reszta rodziny. Jesteśmy w kontakcie, nasłuchujemy, co się tam dzieje.

Możemy już spokojniej spać, bo nie słyszymy syren ostrzegających przed nalotem.

Dziękujemy za wasze otwarte serca – mówi Ukrainka.

Krzysztof Bigaj, podkreśla że cały powiat brzeski zdaje egzamin z przyjmowania uchodźców.

– W samym Brzesku jest już 17 rodzin, liczących od 3 do 5 osób, które zamieszkały w mieście. Wspaniale działa schronisko młodzieżowe, gdzie obecnie jest 17 osób, a w poniedziałek 7 marca będzie tam już 90 osób.

Kazimierz Kural przywozi jedzenie, Adam Halik robi łóżka, Więckowski daje materace, wiele, wiele innych osób mocno angażuje się w pomoc uchodźcom. Bardzo aktywne są szkoły, pomagają harcerze… W jedności siła! – podkreśla prowadzący spotkanie.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button