ADV
Materiały sponsorowaneWiadomości
Trending

Jaka jest różnica między first minute a last minute?

First minute i last minute to dwa różne podejścia do rezerwacji wakacji lub pobytu w hotelu, które oferują różne korzyści i mają odmienne cechy charakterystyczne. Na czym polega wyjazd first minute a jak działają wakacje last minute? Czym jedno różni się od drugiego? Sprawdzamy!

Każdy turysta planuje wakacje na swój sposób. Jedni wolą sami zorganizować sobie wyjazd, dla innych najlepszy jest wypoczynek zakupiony przez biuro podróży, dzięki czemu nie muszą się martwić o żadne formalności. Część osób woli kupić wycieczkę dużo wcześniej, inni preferują spontaniczne polowanie na atrakcyjne cenowo okazje – i to właśnie dla tych dwóch grup w dużej mierze przeznaczone są oferty first minute i last minute. Dziś przyjrzymy się tym dwóm formom wyjazdów – sprawdzimy, co trzeba o nich wiedzieć i czym się właściwie różnią między sobą.

Zobacz też przykłady cen dla obydwu kategorii i porównaj je:
https://www.fostertravel.pl/last-minute/
https://www.fostertravel.pl/first-minute/

Co znaczy first minute i last minute?

Na początek wyjaśnienie obu pojęć. Otóż first minute to oferta umożliwiająca zarezerwowanie wyjazdu we wcześniejszym terminie, z większym wyprzedzeniem. Zazwyczaj jest to kilka miesięcy – w praktyce bywa tak, że wyjazdy w sezonie letnim (od czerwca) można rezerwować już w listopadzie-grudniu. Zdarza się jednak tak, że na rynku pojawiają się oferty first minute z terminem turnusu nawet za rok.

Nietrudno się domyśleć, że last minute to oferta całkowicie odwrotna, czyli umożliwiająca rezerwację na ostatnią chwilę, choć ta „ostatnia chwila” bywa naprawdę różna. W branży wyróżnia się więc wczesne last minute, czyli wakacje z terminem wylotu za 2-4 tygodnie oraz późne last minute, czyli oferty z datą podróży w ciągu kilku-kilkunastu dni. Należy również pamiętać, że pod pojęciem last minute niektóre biura podróży umieszczają także oferty wakacji w późniejszym terminie, ale z niewielką dostępnością. Wygląda to tak, że do początku turnusu zostało kilka tygodni, jednak w danym terminie dostępne są już tylko 2-3 pokoje, więc takie oferty również określa się mianem last minute.

First minute i last minute – czym się różnią?

Nietrudno domyśleć się, że podstawowa różnica pomiędzy fisr minute i last minute sprowadza się do  tego, w jakim momencie możemy taki wyjazd zarezerwować. Warto jednak wiedzieć, że różnic między nimi jest więcej.

First minute:

  • Rezerwacja z dużym wyprzedzeniem: jak wspominaliśmy, first minute oznacza rezerwację wczasów, wycieczki lub pobytu hotelowego z dużym wyprzedzeniem przed datą planowanej podróży. Często oferty first minute są dostępne nawet rok lub dwa przed terminem wyjazdu.
  • Stała cena: ceny ofert first minute są zwykle ustalane na stałym poziomie i nie podlegają wahaniom cenowym w zależności od popytu.
  • Duży wybór: rezerwując first minute, klienci mają szeroki wybór miejsc i terminów, co pozwala im dokładnie zaplanować swoją podróż i wybrać preferowane warunki i atrakcje.
  • Zapewnienie miejsca: rezerwując wakacje z dużym wyprzedzeniem, klienci mają pewność, że zapewniają sobie miejsce na wakacje w preferowanym miejscu i terminie, co może być istotne szczególnie w przypadku popularnych destynacji.

Last minute:

  • Rezerwacja na ostatnią chwilę: last minute oznacza rezerwację wakacji lub pobytu w hotelu bardzo blisko terminu wyjazdu, często kilka dni lub tygodni przed planowaną podróżą.
  • Zniżki cenowe: oferty last minute są często dostępne w obniżonych cenach, ponieważ hotele i biura podróży starają się zapełnić wolne miejsca i uniknąć strat z powodu niewypełnionych rezerwacji.
  • Ograniczony wybór: rezerwując last minute, klienci mogą mieć ograniczony wybór miejsc i terminów, ponieważ popularne hotele lub miejsca mogą być już zarezerwowane.
  • Ryzyko braku dostępności: istnieje też ryzyko, że w przypadku last minute rezerwacji nie znajdzie się odpowiednie miejsce lub cena będzie nadal wysoka, jeśli popyt na dany termin jest bardzo duży.

Podsumowując, first minute to rezerwacja z dużym wyprzedzeniem, która zapewnia pewność miejsca i czasu podróży, natomiast last minute to opcja dla tych, którzy poszukują okazji cenowych i są gotowi zaryzykować ograniczony wybór i ryzyko braku dostępności.

First minute czy last minute – co się bardziej opłaca?

Warto jeszcze spojrzeć, jak w praktyce kształtują się ceny wyjazdów last minute i first minute. Turcja, pięciogwiazdkowy hotel Seher Resort w miejscowości Evrenseki, polecany m.in. rodzinom z dziećmi. Tygodniowy pobyt all inclusive z terminem wylotu za 3 dni to koszt 1566 zł od osoby, przy czym nie będą to wakacje w szczycie sezonu, ale w okresie polskiego przedwiośnia. First minute do tego samego hotelu (również tygodniowy pobyt i wyżywienie all inclusive) kosztuje 1914 zł od osoby i ta opcja dotyczy wylotu za ponad dwa miesiące.

Inny przykład? Czterogwiazdkowy hotel Palmariva Club Sharming Inn w egipskim Sharm El Sheikh. Tygodniowe all inclusive w okresie polskiego przedwiośnia z wylotem za 2 dni kosztuje zaledwie… 1390 zł za osobę. 7 dni all inclusive w ramach first minute (wylot za prawie 4 miesiące, wiosną) jest droższe, bo cena wynosi 1969 zł za osobę.

Jak widać, zarówno first minute, jak i last minute niosą za sobą rozmaite korzyści, ale i pewnego rodzaju ograniczenia. Warto więc zastanowić się, jaki rodzaj wyjazdu pasuje nam najbardziej, na co możemy sobie pozwolić, jakie mamy oczekiwania – zaś w wyborze konkretnej oferty pomóc może np. specjalistyczny serwis turystyczny, w którym w jednym miejscu zgromadzone są oferty wielu biur podróży. Dzięki temu łatwiej będzie zarezerwować wakacje marzeń.

IB

Materiał sponsorowany

 

Podobne artykuły

Back to top button