ADV
Wiadomości

Jaki ojciec taki syn – razem służą w szeregach Terytorialsów / 13 grudnia 2020 r.

W niedzielę 13 grudnia słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało kolejnych 30 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) im. gen. Leopolda OKULICKIEGO. Jednym z przysięgających był
szer. OT Łukasz Klocek – syn Zastępcy Dowódcy Brygady.

W niedzielę 13 grudnia o godzinie 11.00 na terenie Jednostki Wojskowej w Rząsce 30 żołnierzy 11 MBOT złożyło uroczystą przysięgę wojskową. Nałożone obostrzenia epidemiczne sprawiły, że przysięga była zamknięta dla gości. Wydarzenie transmitowano „na żywo” w Internecie.

Małopolska Brygada jest jedyną jednostką wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej, w której terytorialną służbę wojskową pełnią synowie Dowódcy Brygady i Zastępcy Dowódcy Brygady.

– Decyzja mojego syna była dla mnie całkowitym zaskoczeniem. Mało tego, syn z małżonką trzymali wszystko w tajemnicy – mówi z uśmiechem Dowódca Brygady płk Krzysztof Goncerz. – Jestem dumny z mojego syna. Cieszę się, że tradycje wojskowe przejdą na następne pokolenie – dodaje.

Zastępca Dowódcy Brygady ppłk Jerzy Klocek może się pochwalić dwoma synami w wojsku. W sobotę przysięgę złożył młodszy syn i będzie pełnił służbę w 11 MBOT jako żołnierz Obrony Terytorialnej. Starszy jest żołnierzem zawodowym, w 2021 r. rozpocznie naukę w Studium Oficerskim Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

– Rozpierała mnie duma, kiedy mój drugi syn wypowiadał słowa roty przysięgi wojskowej – mówi Zastępca Dowódcy Brygady ppłk Jerzy Klocek. – Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Nie ukrywam, że będą wyjątkowe. Pierwszy raz przy stole wigilijnym usiądę wspólnie z synami jako Rodzina i żołnierze Wojska Polskiego – dodaje.

Kto może ubiegać się o służbę w 11 MBOT?

Zaproszenie dla osób, które chciałyby wspierać lokalną społeczność i podnieść swoje kwalifikacje poprzez służbę w 11 MBOT jest nadal aktualne. O służbę w małopolskiej Brygadzie może się ubiegać każdy, kto posiada obywatelstwo polskie, znajduje się w przedziale wiekowym 18-55 lat, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie był karany za przestępstwo umyślne, posiada co najmniej wykształcenie podstawowe.

Szczegółowe informacje na temat służby oraz rekrutacji do 11 MBOT można uzyskać w Wojskowych Komendach Uzupełnień: w Krakowie, Oświęcimiu, Nowym Targu, Nowym Sączu i Tarnowie, a takze na stronie internetowej: www.terytorialsi.mil.pl <==

mjr Bartosz KUBAL
Oficer prasowy 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Podobne artykuły

Back to top button