TOPTOP
WiadomościWideo
Trending

Jasień. Stop ekranom! Protest mieszkańców na DK94 / zdjęcia / video

Pomimo niesprzyjającej, deszczowej pogody kilkudziesięciu mieszkańców Jasienia blokowało drogę krajową nr 94 chodząc po przejściu dla pieszych. W środę 30 września 2020 r. od godziny 13.00 protestowali przeciw planom modernizacji trasy wbrew interesom części lokalnej społeczności. W ten sposób chcą na Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wymusić zmiany w projekcie przebudowy trasy na terenie ich miejscowości.  Kluczowym problemem są ekrany akustyczne, które stanąć mają w niektórych przypadkach tuż za oknami ich przedsiębiorstw i domów. Jak twierdzą mieszkańcy Jasienia, inwestor nie uwzględnia zgłaszanych uwag i forsuje niekorzystne dla mieszkańców. Protest trwał łącznie godzinę z kilkoma przerwami, aby całkowicie nie sparaliżować ruchu. W czasie protestu Policja zabezpieczała miejsce protestu i kierowała ruchem.

Od kilku miesięcy drogowcy układają na niektórych odcinkach drogi krajowej nr 94 między Tarnowem i Brzeskiem tzw. cichą nawierzchnię. Przeprowadzone w 2015 r. badania hałasu wykazały, że w niektórych miejscach m.in. w Jasieniu, cicha nawierzchnia nie wystarczy i będą tam montowane dodatkowe ekrany akustyczne. Nowa warstwa ścieralna jezdni ma za zadanie obniżyć hałas wytwarzany przez przejeżdżające pojazdy. Specjalne mieszanki mineralno-asfaltowe do układania cichych nawierzchni sprawiają, że poruszające się po nich pojazdy generują niższy poziom hałasu wytwarzanego przez koła. Ciche nawierzchnie wspomagają działanie ekranów akustycznych w miejscach gdzie wymagane jest obniżenie poziomu hałasu.

Grupa mieszkańców Jasienia widząc brak chęci porozumienia ze strony zarządcy drogi postanowiła zorganizować blokadę drogi, by wyraźnie zwrócić uwagę na problem. Protestujący ustawili m.in. transparent z napisem „STOP EKRANOM”. W przypadku braku reakcji GDDKiA na swoje postulaty protestujący zapowiadają kolejne takie akcje.

Budowa zabezpieczeń już trwa. Powstrzymać inwestycję będzie bardzo trudno. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że poziom hałasu zarejestrowany w Jasieniu wymusza dodatkowe działania w celu jego ograniczenia, idące dalej niż wylanie cichej nawierzchni, a jednym z takich rozwiązań jest właśnie montaż ekranów dźwiękochłonnych.

Jaki będzie finał tego sporu?

VIDEO

JASIEŃ. STOP EKRANOM !!!www.informatorbrzeski.pl

Opublikowany przez Informator Brzeski Środa, 30 września 2020

Fot. Maciej Mazur

Galeria zdjęć

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast