ADV
Wiadomości
Trending

Jolanta Ogar-Hill nie mogła w Polsce wyrobić paszportu dla córki

Portal Sportowe Fakty (wp.pl) omówił jeden z wywiadów jaki udzieliła pochodząca z Łysej Góry Jolanta Ogar-Hill.

– Nasz kraj dalej nie dojrzał – ubolewa w wywiadzie z TVN24 Jolanta Ogar-Hill.

Wicemistrzyni olimpijska w żeglarstwie ma żonę i córkę, a w Polsce wciąż jest traktowana jak bezdzietna panna.

Jolanta Ogar-Hill nigdy nie kryła się ze swoją orientacją seksualną. Wicemistrzyni olimpijska w żeglarstwie w klasie 470 jest zadeklarowaną lesbijką i ma żonę, z którą wychowuje 2,5-letnią córeczkę Hunter Nadzieję.

Była mistrzyni świata i Europy bardzo często ubolewała nad tym, że osoby homoseksualne w Polsce muszą mierzyć się z nienawiścią, nietolerancją i nierównym traktowaniem. Zresztą – ją samą spotkała całkiem niedawno bardzo nieprzyjemna sytuacja, o czym opowiedziała w obszernym wywiadzie z TVN24.

Chodzi konkretnie o problem z wyrobieniem paszportu dla jej córki, z czym boryka się już przeszło dwa lata. Jak przekazała trzykrotna olimpijka, dokument nie będzie jej pociesze potrzebny wyłącznie do podróżowania. Tutaj chodzi o coś zupełnie innego.

– Jestem Polką, chciałabym, żeby moja córka też czuła się Polką. Przekazuję jej polskie tradycje. (…) Chciałabym, żeby kiedyś, gdyby tylko to sobie wymyśliła, mogłaby bez przeszkód studiować w Polsce. Może pójdzie w moje ślady, zostanie sportowcem, dlaczego nie miałaby wybrać, jaki kraj chce reprezentować? – mówiła Ogar-Hill.

Srebrna medalistka IO w Tokio chciała wyrobić swojej córce paszport, ale za każdym razem z urzędów była odprawiana „z kwitkiem”.

– To bardzo przykre, dziwne uczucie. Za pierwszym razem poszłam do urzędu w rodzinnych stronach, w Małopolsce, w gminie Dębno. To mała mieścina, wszystkie panie mnie znały, ja też wszystkie kojarzyłam. Byłam przekonana, że będzie miło, że wypełnię wniosek i tyle. Podeszłam do urzędniczki i zobaczyłam w jej oczach strach – opowiadała.

– Widziałam, że chciałaby mi pomóc, ale na twarzy miała przerażenie, podejrzewam, że dlatego, iż bała się o pracę, że jednym podpisem pod moim wnioskiem może spowodować jej utratę. (…) Powiedziała, że nie ma takiej rubryki, że formularz nie przewiduje miejsca na wpisanie „druga matka”, że u nas są tylko takie, które przewidują wpisanie imion i nazwisk ojca oraz matki. Na tym się skończyło, względy papierkowe, nie ma rubryki. Pomyślałam: gdzie my żyjemy? Czuję się matką, stuprocentową matką, a ktoś mi mówi, że nie ma takiej rubryki? – żaliła się.

Całość artykulu na stronie:

W Polsce nie mogła wyrobić paszportu dla córki. „Powiedziała, że nie ma takiej rubryki” <==

Kim Jest Jolanta Ogar Hill

Droga Jolanty Ogar-Hill do tego by wystartować podczas igrzysk olimpijskich była nieco nietypowa. Zanim została żeglarką, przez ponad 10 lat grała w siatkówkę w I i II lidze. Najpierw w Gryfie Brzesko, potem w Sandecji Nowy Sącz, a następnie w Armaturze Kraków. Była lewą atakującą. W 2006 roku pod wpływem dr Witolda Dudzińskiego, lekarza reprezentacji Polski w żeglarstwie, zaczęła uprawiać żeglarstwo. Jej partnerką w klasie 470 została Katarzyna Tylińska. W 2008 roku została załogantką Agnieszki Skrzypulec. Razem zdobyły siedem tytułów mistrza Polski i kwalifikując się do Igrzysk Olimpijskic w Londynie, w których zajęły 12. lokatę. Po igrzyskach przyjęła propozycję przejścia do reprezentacji Austrii, w której jej partnerką została Lara Vadlau. Z Valdau w styczniu 2013 w Miami odniosła zwycięstwo w otwartych mistrzostwach Ameryki Północnej, a w mistrzostwa Europy zajęła 3 miejsce. W czerwcu 2014 roku uzyskała obywatelstwo austriackie. Miesiąc później zdobyła mistrzostwo Europy, a we wrześniu 2014 r. mistrzostwo świata i kwalifikację do igrzysk w 2016 r. Sukcesy 2014 roku zostały nagrodzone w Austrii nagrodą „zespołu roku”. Po czterech latach wróciła do reprezentacji Polski, ponownie tworząc jedną załogę ze Skrzypulec, czego efektem jest 2 miejsce (srebrny medal) na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020.

Klasa-470 to dwuosobowa klasa żaglówek. Jej projektantem jest Andre Cornu. Została skonstruowana w 1963 roku, a od 1976 roku jest klasą olimpijską. Początkowo była ona klasą otwartą, jednak od 1988 mężczyźni i kobiety startują w niej osobno.

JOLANTA OGAR-HILL
Urodzona: 28.04.1982 w Brzesku
Wzrost: 178 cm; waga: 68 kg
Żeglować zaczęła w wieku 24 lat
Dyscyplina: żeglarstwo, klasa 470 kobiet wraz z Agnieszką Skrzypulec
W kadrze narodowej od 2016 roku
Klub: UKŻ „VIKING” Toruń

Największe sukcesy:

1 miejsce Mistrzostwa Świata – Santander 2014 (z Larą Vadlau)
1 miejsce Mistrzostwa Europy – Ateny 2014 (z Lara Vadlau)
2 miejsce mistrzostwa Świata – La Rochelle 2013 (z Larą Vadlau)
3 Mistrzostwa Europy – Monako 2017 (z Agnieszką Skrzypulec)
3 Mistrzostwa Europy – Formia 2013 (z Larą Vadlau)
12 miejsce Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 (z Agnieszką Skrzypulec)
1 miejsce – Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe 2019 (z Agnieszką Skrzypulec)
regaty Pucharu Świata – 6. miejsce Kilonia (2011), 8. miejsce Majorka (2012)
Start podczas Igrzysk Olimpijskich Rio 2016
2 miejsce (srebrny medal) Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 (z Agnieszką Skrzypulec)

foto; Maciej Mazur

Sportowe fakty / IB

Podobne artykuły

Back to top button