ADV
Religia
Trending

Już dzisiaj rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa z Jasienia, Dębna i Tymowej

Już dzisiaj po zmroku w całej Polsce na pątniczy szlak wyruszą uczestnicy kolejnej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Nie zabraknie pielgrzymów z Powiatu Brzeskiego. Uczestnicy mają do wyboru kilkanaście tras o różnej długości i różnym stopniu trudności.

W tym roku organizatorzy przygotowali do wyboru 15 tras o różnej długości i różnym stopniu trudności – niektóre z nich prowadzą aż do Łagiewnik czy też Wiślicy. Dodatkowo na terenie Powiatu Brzeskiego będzie miało swój koniec kilka tras przygotowanych przez liderów z okolicznych powiatów. Przykładowo na Kozieniec (Gmina Czchów) dotrą pątnicy z parafii w Tarnowie i Nowym Sączu. Będą tam zmierzać aż 13 różnymi drogami!

Przed wyruszeniem na trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jej uczestnicy będą modlić się podczas Mszy Świętej. W Jasieniu Msza Święta odbędzie się o godz. 19:30, a w Dębnie i Tymowej o 20.00. Podobnie jak i w ubiegłych latach będziemy starali się zdać krótką relację z wybranych tras.

Czym jest EDK?

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest pomysłem księdza Jacka Wiosny Stryczka. Odbywa się od 2009 roku.

Czym jest EDK? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, dla jednych może być wyzwaniem przerastającym możliwości, dla innych nieznacznym osiągnięciem, jednak celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem, dlatego aby stało się to możliwe trzeba przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze Bóg przemawia w ciszy, więc na całej długości trasy zaleca się milczenie, po drugie EDK nie jest nocną pielgrzymką, co oznacza, że idziemy w grupach maksymalnie 10 osobowych(aby łatwiej było zastosować się do zasady pierwszej, oraz aby nie przeszkadzać innym uczestnikom). Duchowość EDK polega na samotności, rozważaniu, trudzie i przełamaniu własnych słabości.

– Miejsce i wielkość grupy nie są istotne. Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem.

Tylko o to chodzi w EDK. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa, to wszystko „tylko” po to, nie ma innego celu. Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony – piszą na swoim profilu organizatorzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jasienia.


IB / EDK

 

Podobne artykuły

Back to top button