Wiadomości

Już ośmiu ozdrowieńców w Powiecie Brzeskim! / 26 kwietnia 2020 r.

Już 8 osób z Powiatu Brzeskiego zostało uznanych przez służby sanitarne jako ozdrowieńcy! Z dnia na dzień przybywa nie tylko zarażonych, ale i tych, którzy z walki z chorobą wychodzą zwycięsko.

W Województwie Małopolskim wyzdrowiały do tej pory 146 osoby, z czego w Powiecie Brzeskim 8, a w Powiecie Bocheńskim 12.

Ozdrowieniec to osoba niemająca objawów choroby, ale mogących jeszcze zarażać. Ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową.

Ministerstwa Zdrowia wyraziło zgodę na stosowanie osocza od polskich pacjentów wyleczonych z COVID-19 do eksperymentalnej terapii. Jednak, aby to było możliwe, ozdrowieńcy muszą zgłaszać się do znajdującego się najbliżej nich regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Niektórzy pacjenci, którzy przeszli chorobę i zostali wyleczeni, wytwarzają we krwi przeciwciała przeciwko wywołującym ją koronawirusom SARS-CoV-2. Na całym świecie, w Europie, Chinach i USA, prowadzone są próby polegające na pobraniu z krwi osocza ozdrowieńców wraz z tymi przeciwciałami – i podawaniu go pacjentom walczącym z chorobą.  Osocze ozdrowieńców podawano chorym już podczas wielu innych epidemii. Otrzymywali je chorzy zarażeni gorączką krwotoczną wywołaną przez wirusa ebolę, jak i chorzy na SASRS i MERS, choroby wywoływane przez innego typu koronawirusy.

 

IB / WSSE Kraków / Zbigniew Wojtasiński (PAP)

 

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast