ADV
KulturaPowiat Tarnowski

Już wkrótce rusza Festiwal Komedii w Tarnowie / 22 września 2023 r.

Już za niespełna tydzień w tarnowskim Teatrze rusza XXVII Festiwal Komedii Talia. Festiwal odbędzie się tradycyjnie na początku sezonu teatralnego.

Miłośnicy teatru i dobrego humoru między 22 września a 1 października 2023 r. zobaczą osiem spektakli, wernisaż wystawy oraz koncert. Przedstawienia konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury. Bilety i karnety wciąż są w sprzedaży i już wyraźnie widać, co podoba się widzom.

Bilety online <==

– Spodziewamy się dużego zainteresowania wszystkimi wydarzeniami. Szacujemy, że ponad cztery tysiące osób weźmie udział w przygotowanych wydarzeniach – mówi Rafał Balawejder, dyrektor.

Teatr im. L. Solskiego tradycyjnie już zaprosi widzów na swoją premierę, przygotowywaną specjalnie z myślą o festiwalu. Dwukrotne pokazy „Kolacji dla głupca” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego otworzą festiwal już 22 września. Wystąpią teatry z Katowic, Krakowa, Warszawy, Lublina i Torunia. Z okazji trwającego roku Aleksandra Fredry zostanie także zaprezentowane czytanie sceniczne „Ciotuni” z udziałem Anny Polony pod opieką artystyczną Józefa Opalskiego. Nie zabraknie koncertu, tym razem zaprezentuje się Katarzyna Groniec z zespołem. Wszystkich artystów będzie można oglądać na scenie teatru przy Mickiewicza 4 oraz w Centrum Sztuki Mościce.

Spektakle konkursowe oceni jury w składzie: Kamila Łapicka (badaczka teatru współczesnego), Bogdan Tosza (reżyser), Maciej Wojtyszko (autor, reżyser). Przyzna ono nagrodę Grand Prix oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tys. złotych dla najlepszego spektaklu. Obok tego zostaną przyznane nagrody dla twórców: reżyserów, aktorów, scenografów. Głosować będzie mogła także publiczność.

Galę finałową i ogłoszenie laureatów poprzedzi spotkanie z legendami polskiego filmu i teatru. Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka zobaczyć będzie można w „Niespodziewanym powrocie”. I właśnie to przedstawienie cieszy się największym zainteresowaniem, a bilety zniknęły w kilka dni po rozpoczęciu sprzedaży.

Plakat do festiwalu nawiązuje do maszkaronów z tarnowskiego ratusza, a przygotowany został przez Piotra Barszczowskiego.

Budżet festiwalu wynosi ok. 450 tysięcy złotych. Finansowany jest ze środków własnych teatru, dotacji celowej gminy miasta Tarnowa oraz wsparcia Ministerstwa Kultury. Sponsorem jest także mBank.

Program Festiwalu:

22.09, godz. 17.00 i 20.30 Inauguracja Festiwalu Francis Veber „Kolacja dla głupca” reżyseria Tadeusz Łomnicki – Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Duża Scena. Bilet: 60 zł.

23.09, godz. 17.00 i 20.00 Zbigniew Rokita “Weltmajstry” reżyseria Robert Talarczyk – Teatr Korez w Katowicach, Duża Scena. Bilet: 60 zł.

24.09, godz. 17.00 i 20.00 Franciszek Bohomolec “Pijacy” scenariusz i reżyseria Artur W. Baron – Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego w Krakowie, Duża Scena. Bilet: 80 zł.

25.09, godz. 19.00 Ronald Harwood “Kwartet” reżyseria Wojciech Adamczyk – Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, Centrum Sztuki Mościce. Bilet: 110 zł i 120 zł w zależności od miejsc na sali.

27.09, godz. 17.00 i 20.00 Florian Zeller “Prawda” reżyseria i opracowanie muzyczne Paweł Aigner – Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Duża Scena. Bilet: 60 zł.

29.09, godz. 16.30 i 20.00 Lars Albaum, Dietmar Jacobs “Cud” reżyseria i opracowanie muzyczne Grzegorz Wiśniewski – Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Duża Scena. Bilet: 60 zł.

26.09, godz. 18.00 Aleksander Fredro „Ciotunia” czytanie sceniczne, reżyseria Józef Opalski, Duża Scena. Bilet: 50 zł.

30.09, godz. 18.00 Koncert Katarzyny Groniec „Konstelacje”, Duża Scena. Bilet: 70 zł.

01.10, godz. 17.00 Finał Festiwalu Serge Kribus „Niespodziewany powrót”, Duża Scena. Bilet: 140 zł. [ays_survey id=”4″]

Tarnowski Teatr / IB

Podobne artykuły

Back to top button