ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

Zasłużony dla NSZZ RI Solidarność

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak został wyróżniony złotą odznaką „Zasłużony dla NSZZ RI Solidarność”. Otrzymał je podczas obchodów 40. rocznicy rejestracji Związku, które odbyły się w 27 czerwca br. w Warszawie z udziałem przedstawicieli władz i instytucji państwowych, parlamentarzystów,  związków zawodowych i organizacji rolniczych.

Burmistrz Dawid Chrobak to syn ś.p. Stanisława Chrobaka, współzałożyciela NSZZ RI Solidarność, senatora RP z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w latach1989-1991 i wójta gminy Zakliczyn po przemianach  ustrojowych w naszym kraju. To właśnie w dużej mierze dzięki jego Ojcu w latach 80-tych minionego stulecia ziemia zakliczyńska, a potem także cały region tarnowski były jedynymi z najmocniejszych w kraju ośrodków działania rolniczej „Solidarności” i sprzeciwu wobec komunistycznej władzy.

Dawid Chrobak kontynuuje patriotyczne rodzinne tradycje, także te związane z rolniczym Związkiem. To z jego inicjatywy w 2014 r. wznowione zostały coroczne spotkania NSZZ RI Solidarność przy Grobie Wincentego Witosa  w Wierzchosławicach w rocznice urodzin wybitnego przywódcy chłopów polskich. Uczestniczą w nich najważniejsze osoby w państwie, w tym dwa razy obecny był na tych wydarzeniach prezydent RP Andrzej Duda, a raz premier Mateusz Morawiecki.

Odznaczenie burmistrzowi wręczyła przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”, poseł Teresa Hałas wraz z zastępcami: senatorem Jerzym Chróścikowskim i Aleksandrem Tadychem. To najwyższe możliwe wyróżnienie przyznawane przez rolniczy Związek.

IB

Podobne artykuły

Back to top button