ADV
blank
Wiadomości

Kącik astronomiczny / Grupowy przelot satelitów Starlink / 19 kwietnia 2020 r.

blankJuż za kilkadziesiąt minut na niebie nad Polską widoczne będzie niezwykłe zjawisko. Dziś kolejna szansa na spektakularny przelot piątej serii satelitów Starlink. Pomiędzy godziną 20:50 a 21:10 spójrzcie na południe, w okolice gwiazdozbioru Lwa. W ciągu ostatnich nocy satelity (szczególnie pierwsze składniki „pociągu”) generowały podczas przeloty bardzo jasne rozbłyski porównywalne lub jaśniejsze od blasku planety Wenus. Do obserwacji nie potrzebujecie żadnych instrumentów optycznych.

– Czy widzieliście w ciągu ostatnich nocy jasne punkty lecące przez niebo jeden za drugim? Jeśli tak to zapewne widzieliście sznur satelitów Starlink. To kolejne elementy konstruowanej na orbicie tzw. mega-konstelacji satelitarnej, mającej zapewnić łączność z internetem w dowolnym miejscu na naszej planecie. Satelity od niecałego roku stopniowo rozmieszczane są na swoich docelowych orbitach. Zanim tam jednak trafią, poruszają się w niewielkich odległościach od siebie tworząc na niebie tzw. kosmiczny pociąg. Od kilku nocy nad Polską widać piątą grupę tych satelitów. Dziś wieczorem znakomita szansa na ich obserwacje. – informuje profil Z głową w gwiazdach.

Cały przelot wszystkich kilkudziesięciu satelitów, od południowo-zachodniego do wschodniego horyzontu potrwa ok. pół godziny. Jednak najlepsza ich widoczność będzie miała miejsce na pograniczu konstelacji Lwa i Panny – będziemy mogli obserwować tam przelot kolejnych Starlinków pomiędzy 20:50, a 21:10.

Kiedy oglądać kosmiczny pociąg?

Obserwujcie niebo również w kolejnych dniach, zobaczycie łańcuszek kilkudziesięciu satelitów sunących w równych odstępach jeden po drugim:

poniedziałek. godz. 21:26

wtorek 22:02

środa. 21:01

czwartek 21:16 i 21:37

 


IB / Obserwatorium Astronomiczne w Radomyślu Wielkim / Z głową w gwiazdach

blank

Podobne artykuły

Back to top button