ADV
Wiadomości

Kącik astronomiczny / Starlinki ponownie na wieczornym niebie! / 15-16 maja 2022 r.

W najbliższych dniach będziemy mieć kolejną szansę na zobaczenie spektakularnego przelotu satelitów Starlink. Satelity z najnowszej serii będzie można zobaczyć około godziny 22.

Zaproście do obserwacji swoich znajomych! Życzymy bezchmurnego nieba i udanych polowań na Starlinki.

Wieczorem 14 maja 2022 r. o godz. 22:40 startuje kolejny Falcon 9 z kolejną paczką Starlinków serii G4-15.
Około 22 minuty po starcie (około 23.02) zobaczymy na niebie lecący drugi stopień rakiety #Falcon9 jeszcze ze Starlinkami na pokładzie bo Starlinki wypuszczone zostaną 58 minut po starcie.

15 maja 2022 r.

Tak więc czekają nas wieczorne przeloty Starlinków, pierwszy przelot już dnia następnego czyli 15 maja od około 21:39 i to będzie dość wysoki przelot, osobom na południu Polski nawet w zenicie.

16 maja 2022 r. .

W poniedziałek przelot około godz. 21:51.

– Ten przelot 15 maja po 21:39 będzie jednocześnie z przelotem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej #ISS. Niesamowicie to będzie wyglądało, sznureczek 53 Starlinków i za nimi, trochę niżej ISS.

Pozostaje tylko, trzymać kciuki by start się odbył o czasie oraz oczywiście za dobrą pogodę – pisze na swoim profilu Tato Astronom.

Czym jest Starlink?

Starlink to niewielkich rozmiarów satelity telekomunikacyjne z których składa się powstająca na orbicie megakonstelacja firmy SpaceX – jej przeznaczeniem będzie dostarczanie szybkiego internetu do dowolnego miejsca na Ziemi. Polacy od kilku miesięcy mogą już składać zamówienie na tę usługę. Zgodnie z informacjami od SpaceX powinna być ona gotowa do użycia na terenie naszego kraju w drugiej połowie tego roku.

Fot. YouTube / ViralVideoLab.

fb@ Tato Astronom

Tabelka z przelotami. Fioletowy to przelot Falcona. Pozostałe kolory to przeloty Starlinków na kolejne wieczory. Data, godzina najlepszej widoczności oraz wysokość nad horyzontem. Tabelka dla Białegostoku.

VIDEO

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Back to top button