ADV
Wiadomości
Trending

Zwiększenie liczby łóżek w Szpitalu Powiatowym w Brzesku

Decyzją Wojewody Małopolskiego od 22 listopada w Szpitalu Powiatowym w Brzesku została zwiększona liczba łóżek covidowych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Aktualnie szpital zabezpiecza co najmniej 42 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniemSARS-CoV-2;
co najmniej 5 łóżek intensywnej terapii dla dorosłych z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej, a także 6 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem SARS-CoV-2. Łóżka covidowe znajdują się w pomieszczeniach Oddziału Chorób Wewnętrznych (II piętro) oraz w SOR.

Podobna liczba łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem była zabezpieczona pod koniec października 2021 r.

– Tylko w ciągu tygodnia – pomiędzy 14 a 21 listopada – liczba pacjentów z COVID-19 w małopolskich szpitalach zwiększyła się o prawie 330. W tym czasie baza łóżek „covidowych” wzrosła o 521. O 52 zwiększyła się też zajętość respiratorów, ale w ciągu tygodnia liczba udostępnionych respiratorów wzrosła o 73.

Staramy się być cały czas o dwa kroki przed epidemią, choć nie jest to łatwe, bo jej siła narasta. W ciągu miesiąca dzienna liczba nowych przypadków wzrosła ośmiokrotnie. Dlatego cały czas monitorujemy sytuację i trzymamy rękę na pulsie.

Wydałem kolejne decyzje dalej poszerzające bazę łóżek „covidowych”. Łącznie będzie ich więcej do ok. pierwszej połowy tego tygodnia o blisko 380. Według danych z dziś szpitale udostępniają już ok. 2,2 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wśród szpitali, w których już znacząco zwiększyła się liczba łóżek „covidowych”, jest Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni – Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej. Zgodnie z ustaleniami ze Szpitalem, w najbliższym czasie – od 4 grudnia – dla pacjentów „covidowych” na II poziomie zabezpieczenia będzie tam 140 łóżek. Od ubiegłego tygodnia ich liczba została zwiększona najpierw z 21 na 31, a następnie z 31 na 90. Etapem pośrednim będzie jeszcze zwiększenie z poziomu 90 na 115, który będzie wdrożony 27 listopada.

Podobnie jak Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej, będzie to zatem placówka niemal w całości, z wyłączeniem takich oddziałów jak pediatryczny czy neonatologiczny, opiekująca się pacjentami „covidowymi”.

SPZOZ Brzesko / MUW / IB

Podobne artykuły

Back to top button