ADV
SportWiadomości
Trending

Kacper Sztuba – kajakarz górski z Brzeska wystartuje podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie

Już za niespełna 2 tygodnie rozpocznie się w Małopolsce trzecia edycja Igrzysk Europejskich. W Krakowie, Tarnowie i innych miastach rywalizacja będzie się odbywać w niemal trzydziestu dyscyplinach sportowych.

W trakcie ostatnich dni Igrzysk Europejskich emocji nie zabraknie na torze kajakowym w Krakowie przy ulicy Kolnej. Na sportowców kajkarstwa górskiego czekają zawody indywidualne, jak i drużynowe. Dodatkową motywacją dla startujących będą kwalifikacje olimpijskie. Wśród zawodników reprezentujących Polskę nie zabraknie mieszkańca Brzeska – Kacpra Sztuby.

Grono kanadyjkarzy w slalomie podczas Igrzysk w Krakowie stanowią: Kacper Sztuba, Grzegorz Hedwig i Michał Wiercioch. W męskim kayak crossie na torze Kolna ujrzymy natomiast: Sztubę, Polaczyka i Tadeusza Kuchno.

– Aktualnie jesteśmy po 3 tygodniowym zgrupowaniu podczas którego odwiedziliśmy 3 kraje. Przygotowania zaczęliśmy w Londynie na torze olimpijskim, na którym odbędą się w tym roku Mistrzostwa Świata Seniorów. Po tygodniu ciężkich treningów przeniosłem się do niemieckiego Augsburga na pierwszy Puchar Świata i był to swoisty sprawdzian przed nadchodzącymi Igrzyskami Europejskimi. Poźniej drugi Puchar Świata w czeskiej Pradze. Jest to dla mnie szczególne miejsce, gdyż to właśnie tu przed kilkoma laty wywalczyłem swój pierwszy seniorski finał w karierze, również na tym torze zająłem najwyższe miejsce na Mistrzostwach Europy Seniorów. Wiele miłych wspomnień i wspaniała atmosfera na zawodach z rzeszą fanów na trybunach. Tutaj czuć ducha kajakarstwa i można się poczuć jak gwiazda sportu.

Igrzyska Europejskie są dla mnie największą imprezą w mojej dotychczasowej karierze, cała otoczka związana z uroczystym otwarciem, przysięgą i specjalną aranżacją zawodów dają niesamowite wrażenie dla sportowca i poczucie startu w zawodach wyższej rangi. Cieszę się, że impreza odbywa się w Krakowie, na rodzimym torze, gdzie będę mógł się zaprezentować przed własną publicznością i towarzyszyć mogą mi rodzina i bliscy. Chciałbym pokazać się z jak najlepszej strony i dać kibicom niezapomnianą dawkę emocji – mówi Kacper Sztuba.

Walka o medale w slalomie kajakowym i kayak crossie rozpocznie się 29 czerwca – przez trzy dni odbędą się po dwa finały, a 2 lipca cztery.

Igrzyska Europejskie w Krakowie odbędą się od 21 czerwca do 2 lipca 2023 r. Udział w nich wezmą sportowcy z 48. krajów.

Kim jest Kacper Sztuba?

Kacper Sztuba to młody i utalentowany kajakarz górski pochodzący z Lubania, niedaleko Leśnej, małej miejscowości w województwie dolnośląskim. Od kwietnia 2022 r. za sprawą wybranki serca – Aleksandry Wołek jest mieszkańcem Brzeska.

O okolicznościach przeprowadzki Kaspra Sztuby pisaliśmy w materiale:

Kacper Sztuba – kajakarz górski – teraz już z Brzeska <==

foto: Łukasz Gągulski

IB /

Back to top button