ADV
Religia

Kapelan prezydenta pielgrzymuje na piechotę z Warszawy do Lipnicy Murowanej

Dotrze do celu na odpust św. Szymona. Modli się i trudzi w intencji ustania wojny na Ukrainie. Lipnica modli się za niego.

Kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras od 5 dni pielgrzymuje na piechotę z Warszawy do Lipnicy Murowanej, gdzie przez wiele lat był proboszczem. Do celu dotrze 18 lipca, na odpust św. Szymona. Modli się i trudzi w intencji ustania wojny na Ukrainie i o tę modlitwę wszystkich prosi. Towarzyszy mu oficer Wojska Polskiego w ramach swojego urlopu. W ciągu 5 dni pokonali 200 km.

– „Najważniejszy trud drogi, pokuta i modlitwa, Bóg to wie. Wczoraj spałem pod chmurką, ale dziś spotkałem dobrych ludzi i noc będzie w domu. Bogu za wszystko dziękuję!” – relacjonował ks. Zbigniew Kras w mediach społecznościowych.

Dumni z ks. Zbigniewa Krasa są mieszkańcy Lipnicy Murowanej. Wielu towarzyszy mu w wędrówce modlitwą i go podziwia. Modlą się przede wszystkim o to, by bezpiecznie dotarł do celu. Mówią, że w ubiegłym roku pielgrzymował piechotą z Lipnicy Murowanej do grobu św. Szymona w Krakowie.

Mieszkańcy życzą ks. Zbigniewowi Krasowi, by wspierali go w wędrówce także lipniccy święci – św. Szymon oraz św. Urszula i bł. Maria Teresa Ledóchowskie. Jak mówi wójt gminy Tomasz Gromala, Lipnica Murowana to ziemia świętych i świątyń. Tylu na jeden metr kwadratowy nie ma nigdzie indziej. W ścisłym centrum Lipnicy są trzy kościoły, wszystkie cenne i zabytkowe, z których parafialna świątynia jest najstarsza, a kościół św. Szymona – sanktuarium.

– 5 lipca minęło 20 lat od tego ważnego wydarzenia, jakim było wpisanie kościoła św. Leonarda na listę UNESCO, co podniosło rangę tego obiektu, miejsca, gminy, bo jest to lista światowa, a więc znajduje się na niej największe dziedzictwo. Ponadto w tym kościele pochowani są rodzice św. Urszuli i bł. Marii Teresy – Antoni i Józefa Ledóchowscy, niezwykle zasłużona rodzina, nie tylko z tego względu, że dwie ich córki zostały wyniesione do chwały ołtarzy – zauważa Tomasz Gromala, wyliczając ich pozostałe dzieci, czyli m.in. Włodzimierza, generała zakonu jezuitów i współpracownika wielu papieży oraz Ignacego, nazywanego „świętym generałem”, odznaczonego Krzyżem Walecznych i najwyższym polskim orderem – Virtuti Militari.

Już 16 lipca w Lipnicy Murowanej rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci św. Szymona. W poniedziałek 17 lipca na godz. 19 parafia zaprasza szczególnie nauczycieli pracowników oświaty, we wtorek 18 lipca – w liturgiczne wspomnienie św. Szymona – młodzież, w środę – róże różańcowe, w czwartek – rodziców z dziećmi, w piątek – służby mundurowe, a w sobotę – pracowników służby zdrowia. W niedzielę 23 lipca odbędzie się centralna uroczystość, która rozpocznie się o 10.45 procesja z relikwiami z kościoła św. Szymona do ołtarza polowego. Sumie przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Leszek Leszkiewicz.

Beata Malec Suwara

Podobne artykuły

Back to top button