ADV
Materiały sponsorowaneWiadomości
Trending

Kąpiel dziecka i mycie włosów – sprawdź, czy masz wszystko!

Kompletowanie wyprawki dla noworodka i niemowlaka to duże wyzwanie i warto najpierw sporządzić szczegółową listę. W tym całym zawirowaniu nie zapominajmy o kosmetykach myjących oraz pielęgnacyjnych dla maluchów. W tym artykule zdecydowaliśmy się zająć tymi pierwszymi. Podpowiadamy nie tylko, w co się zaopatrzyć, ale też jak szukać dobrych produktów i jak zabrać się za kąpiel oraz mycie włosów szamponem. Sprawdź!

Kosmetyki myjące dla dzieci – jakich potrzebuje noworodek, a jakich starsze dziecko?

Wyprawka kosmetyczna malucha nie może obyć się bez produktów do mycia i kąpieli. Nie przesadzajmy tutaj, bo noworodek i niemowlę nie ma wielkich potrzeb. Wystarczą tak naprawdę sprawdzone produkty – emulsja, mleczko lub płyn do mycia oraz szampon do włosów. Bardzo często są one połączone w jeden kosmetyk.

Dzieci po urodzeniu mają niewiele włosków, więc nie używamy oddzielnego szamponu. Sytuacja zmienia się natomiast po kilku miesiącach i wówczas dobrze jest sięgnąć po szampony do włosów dla dzieci i niemowląt. Są one łagodne i delikatne, nie powinny też szczypać, gdy dostaną się do oczu. Szampony dla dzieci są dostępne w tradycyjnej postaci płynnej, ale również w piance. Producenci zdają sobie sprawę, że maluszki mogą mieć problematyczną skórę głowy, zmagać się z zaczerwienieniami, podrażnieniami i atopią. Oferują wówczas szampony kojące, wspierające utrzymanie równowagi skóry głowy i niwelujące uczucie dyskomfortu.

blank

Na co zwracać uwagę podczas zakupu kosmetyków dla dzieci?

Kupując kosmetyki dla dziecka, uważnie czytajmy informacje udostępnione przez producenta. Skład powinien być jak najbardziej naturalny, pozbawiony oleju mineralnego, pochodnych ropy naftowej, silikonów, barwników oraz glikolu propylenowego. To szczególnie ważne, bo skóra maluchów jest cienka, wrażliwa i delikatna.

Zawsze też stosujmy się do zaleceń wiekowych. Jeśli na opakowaniu widnieje informacja, że można stosować dany płyn czy szampon dla dzieci od pierwszych dni życia, róbmy tak. Ale jeżeli napisano „od 1. roku życia”, to taki produkt nie nadaje się dla maluszka. Poza tym istotne są badania dermatologiczne oraz atesty Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny.

Akcesoria przydatne podczas kąpieli i mycia włosów

Na koniec jeszcze kilka słów o akcesoriach. Oczywiście na początek ani rusz bez wanienki dla dzieci, najlepiej na stelażu, by plecy nie cierpiały podczas schylania się. Jeśli zaś mamy problem z oceną temperatury wody, obawiamy się, czy nie przesadzimy, warto zakupić specjalny termometr do wody. Co ciekawe, niektóre wanienki mają już wbudowany taki wskaźnik.

W pierwszych tygodniach dobrze jest okryć maluszka pieluszką tetrową i dopiero później włożyć go do wanienki, powoli, zaczynając od stópek. A po kąpieli zawinąć w kwadratowy ręcznik z kapturkiem, który doskonale opatuli małe ciałko i główkę, zapewniając ciepło i pochłaniając nadmiar wody. Natomiast do spłukiwania szamponu z włosów dziecka przyda się wyprofilowany kubeczek. Pozwoli on regulować strumień wody i zabezpieczy uszka przed dostaniem się tam wody.

Z czasem kąpiel staje się okazją do zabawy, więc polecane są wówczas wszelkie kaczuszki, rybki i rurki do przelewania, przynoszące wiele frajdy.

Podsumowując, płyny do mycia oraz szampony dla dzieci wybierajmy zawsze rozsądnie, kierując się oznaczeniami wiekowymi. Pamiętajmy, że im krótszy skład, tym lepiej. I oczywiście dobierajmy produkty do potrzeb skóry malucha. Gama tych kosmetyków jest naprawdę szeroka, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem tych idealnych. Powodzenia!

blank

Podobne artykuły

Back to top button