ADV
Kultura

Klimat na czytanie w brzeskiej bibliotece – Noc Bibliotek 2020

W sobotę, 10 października miała miejsce 6. odsłona ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Od kilku lat również brzeska biblioteka włącza się w organizację tego wyjątkowego święta bibliotek i czytelnictwa, przygotowując dla mieszkańców miasta i regionu szereg różnorodnych atrakcji. Tegoroczna Noc Bibliotek odbyła się pod hasłem „Klimat na czytanie”, nawiązując zarówno do czytelnictwa jako formy spędzania wolnego czasu, relaksu i rozrywki, jak i kwestii ochrony środowiska i zasobów naturalnych.

Podczas trwającej w godzinach popołudniowych i wieczornych imprezy uczestnicy mogli korzystać ze zbiorów biblioteki oraz brać udział w różnorodnych atrakcjach dla dzieci i dorosłych. W programie dla najmłodszych znalazły się teatrzyk Kamishibai pt. „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka?” autorstwa Tomasza Trojanowskiego z ilustracjami Agnieszki Antoniewicz o zwierzętach z Puszczy Białowieskiej, a także ekologiczne warsztaty plastyczne, w czasie których mali artyści wykonywali jesienne prace plastyczne z wykorzystaniem przeznaczonych na makulaturę starych książek i innych materiałów, które zyskały w ten sposób drugie życie. Dzieci i ich rodzice wzięli również udział w projekcji filmu familijnego „Jakub, Mimmi i gadające psy”. Podczas Nocy Bibliotek w PiMBP w Brzesku spotkać można było różne bajkowe postaci, w tym uwielbianą przez najmłodszych królową Elzę z „Krainy lodu”, która poprowadziła dla nich konkurs z nagrodami. W specjalnie przygotowanym obok Oddziału dla Dzieci Fotokąciku Czytelniczym czekały natomiast bajkowe i przygodowe książeczki i dekoracje, a nawet naturalnych rozmiarów Harry Potter.

Nawiązując do tegorocznego hasła, brzeska biblioteka dla swoich gości przygotowała atrakcje i spotkania w klimacie eko – jako pierwsza odbyła się prelekcja poprowadzona przez Koło Gospodyń Miejskich „Brzeszczanki” pt. „Ślad wodny” dotycząca wody, jej znaczenia dla organizmu, ogrodu, środowiska i planety. Dla uczestników spotkania „Brzeszczanki” przygotowały także firanowe woreczki na owoce i warzywa w duchu zero waste oraz wegańsko-wegetariański poczęstunek. Wieczorem uczestnicy Nocy Bibliotek mogli natomiast wysłuchać wykładu na temat ziół wspomagających odporność, o których opowiedziała Bożena Wach z filii w Porębie Spytkowskiej. Spotkaniu towarzyszyła także degustacja pysznych i prozdrowotnych naparów, a każdy ze słuchaczy mógł odebrać broszurę z najbardziej polecanymi przez prowadzącą przepisami i pozycjami książkowymi. W czasie Nocy Bibliotek na gości brzeskiej biblioteki czekał także barwny i smakowity poczęstunek z wegetariańskimi potrawami przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Jadownik i Mokrzysk.

Przez cały czas trwania imprezy dla odwiedzających bibliotekę dostępne były nie tylko wypożyczalnie, ale także specjalnie zaaranżowane tematyczne Fotokąciki Czytelnicze z nowościami i książkami w wolnym dostępie. Oprócz bajkowego kącika dla najmłodszych czekały również strefy w klimacie kryminalnym, romantycznym i ekologicznym, w których można było się odprężyć, poczytać czy zrobić sobie zdjęcie. W ramach Nocy Bibliotek po swoich wystawach oprowadzali także artyści, których prace są aktualnie prezentowane w brzeskiej bibliotece – Anna Gaudnik i Janusz Mytkowicz.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomimo trudnej sytuacji, w której się obecnie znajdujemy, zechcieli wziąć udział w wydarzeniach Nocy Bibliotek. Szczególne podziękowania kierujemy także do oddanych przyjaciół biblioteki, którzy pomogli nam w przygotowaniu atrakcji dla uczestników: Kołu Gospodyń Miejskich „Brzeszczanki”, Bożenie Wach z Biblioteki Publicznej w Porębie Spytkowskiej, Iwonie Tomasik z Biblioteki Publicznej w Mokrzysce, Kołom Gospodyń Wiejskich z Jadownik i Mokrzysk, Annie Gaudnik i Januszowi Mytkowiczowi.

Galeria zdjęć <==

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button