ADV
Wiadomości

Koleją! Koleją przez Małopolskę! PKP zachęca do przyjazdu do Brzeska, Sterkowca

Koleją! Koleją przez Małopolskę! To najwygodniejszy i najbardziej naturalny i ekologiczny sposób podróżowania i zwiedzania. Sieć połączeń kolejowych zaprowadzi nas w większość najbardziej atrakcyjnych miejsc Małopolski.

PKP przygotowało dla turystów specjalny kolejowy przewodnik. Opisują w nim m.in. linię Kraków – Tarnów. Na trasie przewodnika znalazły się również dwie stacje w Gminie Brzesko – Brzesko i Sterkowiec.
Linia kolejowa Kraków – Tarnów to fragment jednej z pierwszych tras kolejowych na ziemiach polskich. Zbudowana w latach 1856-1861 miała połączyć najważniejsze miasta Galicji Kraków i Lwów. Kolej Galicyjska imienia Karola Ludwika prowadziła wzdłuż granicy zaborów austrowęgierskiego i rosyjskiego stając się impulsem rozwojowym dla leżących przy niej miejscowości.

Jak zbudowany jest nasz przewodnik?

  • Opisaliśmy wszystkie linie kolejowe według tej samej zasady.
  • Wszystkie linie obsługują Koleje Małopolskie.
  • Wymieliliśmy wszystkie stacje na każdej linii kolejowej.
  • Przy każdej stacji umieściliśmy krótkie opisy atrakcji znajdujących się w pobliżu, przechodzących obok szlaków turystycznych, tras rowerowych, dużych obszarów leśnych.
  • Specjalnie oznaczamy stacje połączone z systemem komunikacji Autobusowych Linii Dowozowych. Dzięki tym połączeniom można komfortowo dotrzeć do kilkudziesięciu miejscowości odległych od linii kolejowych.

Mapka połączeń kolejowych w Małopolsce

Co można zobaczyć na trasie Kraków- Tarnów?

W Powiecie Brzeskim PKP wskazuje dwie stacje – Brzesko i Sterkowiec, które mogą stanowić punkty startowe wycieczek po okolicy.

Brzesko

(stacja połączona z systemem Autobusowych Linii Dowozowych)

Słynie z Browaru Okocim, który powstał w XIX wieku w pobliskiej miejscowości Okocim, ale dziś administracyjnie leży na terenach należących do Brzeska.

  • Kościół świętego Jakuba z 1447 roku (później przebudowywany).
  • Pałac rodziny Goetzów (założycieli browaru).
  • Cmentarze wojenne z I wojny światowej nr 275 i 276.
  • Cmentarz żydowski z 1846 roku.

Trasa rowerowa 35 km na pętli Brzesko-Brzesko: Od źródła św. Stanisława do groty z Lourdes

Sterkowiec

Więcej informacji nt akcji Koleją! Koleją przez Małopolskę!  można znaleźć na stronie:

PKP

Podobne artykuły

Back to top button