ADV
Wiadomości
Trending

Kolejna grupa Terytorialsów złożyła przysięgę. Wśród nich nie zabrakło mieszkańców Powiatu Brzeskiego!

W sobotę 23 września 2023 r. na boisku przy LO im. T. Kościuszki w Miechowie odbyła się przysięga żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 Batalionu Dowodzenia z podkrakowskiej Rząski. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz władz samorządowych.

Wśród nowych żołnierzy nie zabrakło oczywiście mieszkańców Powiatu Brzeskiego.

Galeria zdjęć / 11 MBOT <==

– „Jesteście żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej które w praktyce oraz działaniu potwierdzają swoją wartość. W czasach, gdy za naszymi wschodnimi granicami trwa agresja Rosji na Ukrainę, Terytorialsi z poświęceniem realizują zadania, do których zostali powołani. ”- podkreślił w liście minister Mariusz Błaszczak.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało blisko 115 ochotników z Małopolski. Nowo zaprzysiężeni żołnierze właśnie ukończyli szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z 11 MBOT”. Wśród ochotników jest 40 kobiet, średnia wieku nowo powołanych wynosi 28 lat. Wśród składających przysięgę żołnierzy OT są m.in. pracownicy biurowi, techniczni, mechanicy, kierowcy zawodowi, studenci i nauczyciele, którzy w czasie wolnym postanowili zapoznać się z podstawami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią.

– „Przysięga wojskowa jest dla każdego z nas jednym z najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu jakie zostaje w pamięci na zawsze. Ten akt ślubowania jest aktem waszego wielkiego poświęcenia także wielkim zobowiązaniem wobec naszej ojczyzny ” – powiedział płk Marcin SIUDZIŃSKI.

Projekt „Wakacje z 11 MBOT” realizowany jest z powodzeniem od 2021 r, WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość pogodzenia nauki, pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych ze służbą na rzecz Ojczyzny i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.

– „Zaszczytem jest dla mnie noszenie munduru żołnierza Wojska Polskiego… widząc obecną sytuacje na świecie chciałem służyć swojej małej ojczyźnie”- powiedział jeden z nowych żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady OT, tuż po zakończeniu uroczystości.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z czterech batalionów lekkiej piechoty 11 MBOT zlokalizowanych w Krakowie – Rząsce, Oświęcimiu, Tarnowie oraz w Limanowej. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 11 MBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.

Przysięga wojskowa została zorganizowana wspólnie z Urzędem Miejskim w Miechowie oraz Starostwem Miechowskim. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa. Po zakończonej zbiórce rozpoczął się piknik wojskowy „SILNA BIAŁO-CZERWONA. DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚCIE Z NAMI!”, w trakcie którego była możliwość zwiedzania stoisk informacyjno – promocyjnych jednostek wojskowych. Licznie zgromadzeni goście mieli też możliwość skosztować wojskowej grochówki, uczestniczyć w prezentacji sprzętu i uzbrojenia jednostek wojskowych Garnizonu Kraków. Najmłodsi mieli okazję skorzystać m.in. z toru przeszkód w strefie edukacyjno- zabawowej.

Chcesz do nas dołączyć?
Najbliższy termin wcielenia do 11 MBOT już 17 listopada 2023 r.
• skorzystaj z pomocy dedykowanego rekrutera z Twojego powiatu: https://www.wojsko-polskie.pl/11bot/krok-po-kroku/
• możesz także złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji (w Krakowie, Tarnowie, Oświęcimiu, Nowym Targu i Nowym Sączu).

por. ADAM TRĘBACZ
OFICER PRASOWY
11 MAŁOPOLSKIEJ BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Podobne artykuły

Back to top button