ADV
Wiadomości
Trending

Kolejna zimna noc przed nami! Mróz do -16 stopni C

Internetowa Stacja meteo w Tarnowcu (Powiat tarnowski) ostrzega przed silnymi mrozami. To już ostatnia tak mroźna noc w tym roku. Szczególnie nocą. Zwróćmy w tym czasie uwagę o osoby starsze, samotne, bezdomnych oraz zwierzęta.

Najbliższej nocy tj. z niedzieli na poniedziałek 26/27 grudnia 2021 r. ponownie spodziewane są duże spadki temperatury. Zalega nad Polską arktyczna masa powietrza, które przy pogodnym niebie szybko się ochładza. Dzisiejszego ranka termometry w Jadownikach wskazywały -15 stopni Celcjusza.

– Prognozowana temperatura minimalna w rejonie Tarnowa to -16 st. C. Lokalnie, zwłaszcza w dolinach rzek spadki temperatury mogą być większe ostrzega Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec.

Jest to ostatnia tak zima noc w tym roku, od jutra będzie stopniowo się ocieplać i już od wtorku/środy odwilż, która wstępnie na Sylwestra może przynieść 10 st. C, ale na plusie…

Idą mrozy – nie bądźmy obojętni!

Mając na uwadze prognozę i zagrożenie jakie niesie niska temperatura zwracamy się z prośbą i apelem o uwrażliwienie na los ludzi wymagających pomocy w tym okresie i przekazywanie służbom społecznym informacji o osobach starszych i samotnie zamieszkałych, a przebywających w miejscach zagrażających ich zdrowiu i życiu.

Istotne jest dotarcie do takich osób, zapoznanie się z warunkami ich przebywania ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby starsze, samotne i bądź mieszkające na terenie ogródków działkowych.

Osobom wymagającym wsparcia w zależności od zdiagnozowanych dominujących trudności powinna zostać udzielona pomoc poprzez zgłoszenie ich sytuacji do Ośrodków Pomocy Społecznej, które to instytucje udzielają pomocy w postaci opału, gorącego posiłku, zabezpieczenia potrzeb w zakresie odzieży i obuwia dostosowanych do obecnej pory roku albo skierowania do schroniska lub ośrodka wsparcia. W przypadku tej grupy osób zapewniana jest również pomoc przez te instytucje w zakresie opieki nad ludźmi chorymi.

Wobec osób bezdomnych szczególnie narażonych na ujemne skutki niskich temperatur prosimy o podjęcie działań wspólnie przez organizacje pozarządowe, które świadczą pomoc w tym zakresie poprzez schronienia w noclegowniach, schroniskach, ośrodkach wsparcia dla samotnych matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Wykazami placówek świadczących pomoc na rzecz osób bezdomnych dysponują Wydziały Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich, Miejskich i Gminnych, a także placówki Policji i właściwe terenowo Komendy Powiatowe PSP.

Wrażliwość na potrzeby osob samotnych i bezdomnych pomoże przetrwać ten trudny okres wielu osobom.

Ważne numery alarmowe

112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego
987 – całodobowy telefon informacyjny


IB / Stacja Meteo Tarnowiec

Podobne artykuły

Back to top button