ADV
WiadomościWideo

Kompostownik w Ogródku Jordanowskim

W brzeskim Ogródku Jordanowskim pojawił się nowy obiekt – kompostownik. Usytuowany został w miejscu, przez które w przyszłości przebiegać ma ścieżka edukacyjna poświęcona szeroko rozumianej ekologii. W kompostowniku gromadzona będzie trawa skoszona przez pracowników Brzeskich Zakładów Komunalnych zarówno w Ogródku jak i w przyległych do niego miejscach należących do gminy. Kompost będzie wykorzystywany do uprawy miejskich roślin ozdobnych, a tych w Brzesku regularnie przybywa. Na kompostowniku znajduje się tablica informująca o podstawowych zasadach składowania zielonych i biodegradowalnych odpadów.

Takie biodegradowalne śmieci stanowią ok. 70 procent wszystkich „produkowanych” przez mieszkańców odpadów. Jeśli trafiają one do kompostownika, można posegregować aż 95 procent pozostałych w każdym gospodarstwie odpadów. Dlatego warto zainstalować taki kompostownik w swoim przydomowym ogródku. Po pewnym czasie może okazać się, że prowadzona w ten sposób gospodarka odpadami będzie mieć w przyszłości wpływ na cenę ich odbioru. Warto pamiętać, że kompost jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który można wykorzystywać przy użyźnianiu gleby w ogrodzie, czy nawet ziemi w doniczkach. Ma również opinię najlepszego i najtańszego nawozu.
To kolejny etap sukcesywnie prowadzonej rozbudowy tego chętnie odwiedzanego przez mieszkańców terenu. Wcześniej w ramach ściśle nakreślonego planu w Ogródki zamontowane zostały trampoliny dla dzieci, wkrótce potem – również z myślą o najmłodszych – manipulacyjne zabawki. Koszt zakupu i montażu trampolin i zabawek zamknął się kwotą 41,5 tysiąca złotych, a pokryty został w całości ze środków własnych gminy.
Do realizacji całego planu rozbudowy Ogródka Jordanowskiego pozostała jeszcze budowa brukowanej alejki z systemem pięciu zamgławiaczy (tzw. kurtyn wodnych). Przy alejce ustawione będą też stojaki na rowery, a także podświetlana ławeczka wyposażona w gniazda USB służące do ładowania mobilnych urządzeń. Całkowity koszt tej inwestycji to wydatek rzędu 150 tysięcy złotych, przy dofinansowaniu przez LGD „Kwartet na Przedgórzu” w wysokości 51 tysięcy złotych. Cały Ogródek Jordanowski zostanie też wkrótce objęty monitoringiem, na co brzeski samorząd przeznaczy 120 tysięcy złotych
brzesko.pl

Podobne artykuły

Back to top button