WiadomościWideo

Kompostownik w Ogródku Jordanowskim

W brzeskim Ogródku Jordanowskim pojawił się nowy obiekt – kompostownik. Usytuowany został w miejscu, przez które w przyszłości przebiegać ma ścieżka edukacyjna poświęcona szeroko rozumianej ekologii. W kompostowniku gromadzona będzie trawa skoszona przez pracowników Brzeskich Zakładów Komunalnych zarówno w Ogródku jak i w przyległych do niego miejscach należących do gminy. Kompost będzie wykorzystywany do uprawy miejskich roślin ozdobnych, a tych w Brzesku regularnie przybywa. Na kompostowniku znajduje się tablica informująca o podstawowych zasadach składowania zielonych i biodegradowalnych odpadów.

Takie biodegradowalne śmieci stanowią ok. 70 procent wszystkich „produkowanych” przez mieszkańców odpadów. Jeśli trafiają one do kompostownika, można posegregować aż 95 procent pozostałych w każdym gospodarstwie odpadów. Dlatego warto zainstalować taki kompostownik w swoim przydomowym ogródku. Po pewnym czasie może okazać się, że prowadzona w ten sposób gospodarka odpadami będzie mieć w przyszłości wpływ na cenę ich odbioru. Warto pamiętać, że kompost jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który można wykorzystywać przy użyźnianiu gleby w ogrodzie, czy nawet ziemi w doniczkach. Ma również opinię najlepszego i najtańszego nawozu.
To kolejny etap sukcesywnie prowadzonej rozbudowy tego chętnie odwiedzanego przez mieszkańców terenu. Wcześniej w ramach ściśle nakreślonego planu w Ogródki zamontowane zostały trampoliny dla dzieci, wkrótce potem – również z myślą o najmłodszych – manipulacyjne zabawki. Koszt zakupu i montażu trampolin i zabawek zamknął się kwotą 41,5 tysiąca złotych, a pokryty został w całości ze środków własnych gminy.
Do realizacji całego planu rozbudowy Ogródka Jordanowskiego pozostała jeszcze budowa brukowanej alejki z systemem pięciu zamgławiaczy (tzw. kurtyn wodnych). Przy alejce ustawione będą też stojaki na rowery, a także podświetlana ławeczka wyposażona w gniazda USB służące do ładowania mobilnych urządzeń. Całkowity koszt tej inwestycji to wydatek rzędu 150 tysięcy złotych, przy dofinansowaniu przez LGD „Kwartet na Przedgórzu” w wysokości 51 tysięcy złotych. Cały Ogródek Jordanowski zostanie też wkrótce objęty monitoringiem, na co brzeski samorząd przeznaczy 120 tysięcy złotych
brzesko.pl
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast