ADV
KulturaWiadomości
Trending

Koncert w bazylice w Szczepanowie w ramach Małopolskiego Festiwalu Muzycznego “Muzyka w Zabytkach”

W niedzielę 27 sierpnia 2023 o godz. 17.00 w Bazylice pw. Marii Magdaleny i Św. Stanisława w Szczepanowie odbędzie się koncert organowy w ramach drugiej edycji Małopolskiego Festiwalu Muzycznego “Muzyka w Zabytkach”. Wstęp wolny.

Wydarzenie na facebooku <==

Przed zgromadzoną publicznością zaprezentuje się Zbigniew Gach, który na organach szczepanowskiej bazyliki zagra utwory Pachelbela, Bacha, Mozarta, Nowowiejskiego i  Mendelssohna-Bartholdy’ego. Prelekcję towarzyszącą poprowadzi dr hab. Waldemar Komorowski.

Program

Johann Pachelbel: Aria Sexta “Sebaldina”
Johann Sebastian Bach: Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645
Johann Sebastian Bach: Preludium i fuga C-Dur BWV 547
Wolfgang Amadeus Mozart: Andante F-Dur KV 616
Feliks Nowowiejski: Preludium na temat Kyrie z Mszy XI (Orbis factor) op. 9 nr 3
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Preludium i fuga c-moll op. 37

Zbigniew Gach

Ukończył studia na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studia w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. Jako solista i kameralista występował m.in. w Niemczech, Czechach oraz we Włoszech. Nakładem wydawnictwa Ars Sonora w 2017 roku ukazała się pierwsza płyta artysty „Gach plays Bach”. Od 2018 roku pełni funkcję dyrektora Centrum Kultury Gminy Słupsk. Jest kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Ustce, Łebie oraz Mariackich Koncertów Organowych w Darłowie.

Festiwal “Muzyka w Zabytkach” obejmie 6 koncertów muzyki klasycznej w obiektach zabytkowych wraz z prelekcjami dotyczącymi zabytków i konserwacji. W ramach projektu zaprezentują się artyści polscy i zagraniczni wykonując muzykę klasyczną zarówno polską jak i zagraniczną o dużym znaczeniu kulturotwórczym dla polskiego i europejskiego dziedzictwa. W projekcie wezmą też udział wybitni specjaliści od opieki nad zabytkami, m.in. dr hab. Waldemar Komorowski, którzy opowiedzą o znaczeniu obiektów zabytkowych jak również ich prawidłowej konserwacji. Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest dr Maciej Zimka. Festiwal został objęty Patronatem dra Piotra Turkiewicza, Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Realizacja cyklu koncertów ramach Małopolskiego Festiwalu Muzycznego “Muzyka w Zabytkach” II edycja została dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Bazylika Szczepanów

Podobne artykuły

Back to top button