Wiadomości

Koronawirus. Pierwsza mieszkanka powiatu brzeskiego z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem / 24 marca 2020 r.

We wtorek 24 marca 2020 r. badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u pierwszego mieszkańca Powiatu Brzeskiego. Jak informują czytelnicy jest to młoda kobieta z Wojakowej (Gmina Iwkowa).  Jej stan jest określany jako dobry. Będzie przebywała w izolacji domowej.

Do dzisiaj na terenie Polski stwierdzono 901 przypadków zakażenia koronawirusem. Jest także 10 ofiar śmiertelnych. W Małopolsce zakażonych jest łącznie 49 osób. Równocześnie pojawiła się informacja o drugim przypadku zakażenia wśród mieszkańców Powiatu Bocheńskiego. To mężczyzna w sile wieku. Jego stan jest określany jako dobry. Brak informacji której gminy jest mieszkańcem.

W dniu dzisiejszym podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego poinformowano o wprowadzeniu kolejnych bardziej restrykcyjnych obostrzeń dla mieszkańców:

 • nie wolno korzystać z bulwarów, parków, czy placów zabaw
 • na ulicę razem nie powinny wychodzić więcej niż dwie osoby jednocześnie (ograniczenie to nie dotyczy jednak rodzin)
 • ograniczenia w poruszaniu się komunikacją publiczną: tylko miejsca siedzące, pojazd może być wypełniony maksymalnie na 50 proc.
 • w mszach św. i pogrzebach może uczestniczyć do pięciu osób plus sprawujący mszę
 • kara za nieuzasadnione łamanie nowych ograniczeń może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł
 • dopuszczalne wyjątki: droga do i z pracy, wolontariat w walce z koronawirusem, niezbędne sprawy życia codziennego (wyjście do sklepu, apteki, lekarza, spacer z psem)

Obostrzenia obowiązują od 24 marca do 11 kwietnia 2020 r. Podstawą prawną wprowadzenia dzisiejszych rozwiązań jest ustawa o chorobach zakaźnych.

 

Co robić w sytuacji zagrożenia?

Osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w żadnym wypadku nie powinny się zgłaszać do lekarza rodzinnego ani do SOR-u!

W związku z powyższym apelujemy aby mimo ogromnego stresu nie narażać niepotrzebnie lekarzy i placówek służby zdrowia. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni! Należy postępować zgodnie z wytycznymi i kontaktować się bezpośrednio ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Brzesku. We współpracy z nimi pacjent zostanie przetransportowany do specjalistycznego szpitala zakaźnego. 

Co więc powinny zrobić?

 • bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną PSSE w Brzesku
  ul. Okocimska 44 32-800 Brzesko tel: 14 686 12 70 / telefon alarmowy tel. 608 609 745
  email: brzesko@psse.malopolska.pl
 • zgłosić się do oddziału zakaźnego. Lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie Małopolski znajduje się poniżej
 • zadzwonić na specjalną całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590


IB / MUW Kraków

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast