ADV
Powiat BocheńskiPowiat TarnowskiWiadomości

Koronawirus. Rekord zakażeń w Polsce. Nie najlepsza sytuacja w regionie

Nie najlepsza sytuacja epidemiologiczna w regionie tarnowskim. Gwałtownie rozwija się ognisko zakażenia koronawirusem w Gminie Tuchów. 4 czerwca pojawiły się pierwsze informacje o zakażeniu koronawirusem w klasztorze redemptorystów. Na dzień 8 czerwca służby sanitarne potwierdziły kolejne zakażenia – jak informuje na swojej stronie Urząd Gminy Tuchów 55 osób jest zarażonych koronawirusem. W tej liczbie jest 32 redemptorystów, 18 sióstr zakonnych, 2 podopiecznych DPS, 1 osoba – organista, 2 osoby „cywilne” – matka oraz jej córka. Liczba osób przebywających w kwarantannie domowej w Gminie Tuchów wynosi 264 osoby.

Również w Powiecie Bocheńskim służby sanitarne raportują kolejne przypadki zakażenia – 7 czerwca poinformowały o jednej osobie zakażonej, a w dniu dzisiejszym o kolejnych 3 osobach zakażonych.

W skali kraju w ostatnich trzech dniach doszło do potwierdzenia rekordowej liczby zakażeń: w sobotę było to 576 osób, w niedzielę 575 osób, a w poniedziałek aż 599 osób (326 z nich wykryto na Śląsku)! Od początku epidemii zachorowało w całej Polsce 27160 osób, a zmarło 1166 osób.

Znoszone od kilku dni obostrzenia (w tym te dotyczące gromadzenia się ludności na uroczystościach religijnych, wiecach wyborczych, itp.), swobodne podejście do noszenia maseczek, antykampania „koronaświrusa” w ramach której część osób nawołuje do ignorowania zaleceń sanitarnych – to wszystko powoli przynosi efekty. Dlatego warto być odpowiedzialnym – zarówno w trosce o własne zdrowie, jak i zdrowie innych osób.

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej w Gminie Tuchów: Zarażenie koronawirusem w gminie Tuchów <==

 

Działania władz Województwa Małopolskiego w związku z sytuacją epidemiologiczną w Powiecie Tarnowskim

Trwają intensywne działania w powiecie tarnowskim. W związku z ogniskiem zakażenia koronawirusem w Tuchowie, wojewoda małopolski Piotr Ćwik pozostaje w stałym kontakcie z Małopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie, a także starostą tarnowskim i dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Tuchowie. W pełni zaangażowane są także służby wojewody. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, podejmowane są kolejne działania.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, do pobierania wymazów skierowane zostały dwie, specjalne karetki wojskowe. Pierwszą z nich obsługuje 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, drugą 6. Brygada Powietrznodesantowa. Prowadzenie wymazów odbywa się w uzgodnieniu z Inspekcją Sanitarną. W sobotę pobrano materiał do badania od księży redemptorystów oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej, który funkcjonuje w pobliżu klasztoru w Tuchowie. W niedzielę wymazy pobierane były w dalszym ciągu od pracowników DPS-u, sióstr zakonnych i pensjonariuszy.

W ciągu tych dwóch dni badaniom w ramach ogniska poddano łącznie blisko 150 osób.

Jak wynika z danych przekazanych przez służby sanitarne, w powiecie tarnowskim aktualnie w kwarantannie przebywa 270 osób. Natomiast nadzorem epidemiologicznym objętych jest 540.

Końcem ubiegłego tygodnia, zgodnie z decyzją wojewody Piotr Ćwika, do Domu Pomocy Społecznej w Tuchowie przekazane zostały środki ochrony osobistej, w tym m.in. fartuchy, czepki chirurgiczne, ochraniacze na buty, rękawiczki jednorazowe, maseczki włókninowe, przyłbice i płyny do dezynfekcji.

Jeżeli pojawi się taka potrzeba – z Wojewódzkiego Magazynu Obrony Cywilnej oraz Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego dla Małopolski, wydane zostaną kolejne środki niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz minimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa.

IB / MUW

 

Podobne artykuły

Back to top button