ADV
WiadomościWideo

Koronawirus / Ulice Brzeska opustoszały – mieszkańcy są odpowiedzialni / 15 marca 2020 r.

blankStan zagrożenia epidemicznego jaki został wprowadzony przez rząd Mateusza Morawieckiego, by zatrzymać epidemię koronawirusa zmieni z pewnością na kilka najbliższych tygodni nasze przyzwyczajenia.

Ograniczone zostało funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. Jednak wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne – można bez przeszkód kupować jedzenie, lekarstwa i środki czystości. Inaczej działają także restauracje i bary. Tutaj zamówienie można składać tylko na wynos lub z dowozem.

Pierwsze zmiany widać także w powiecie brzeskim. Ulice Brzeska oraz okolicznych wsi prawie całkowicie opustoszały. Z rzadka przemykają przechodnie. Co jakiś czas przejedzie samochód. W sobotnie popołudnie mimo ładnej pogody Ogródek jordanowski gdzie zazwyczaj spacerują dziesiątki osób – tym razem był absolutnie pusty. Mieszkańcy zrezygnowali praktycznie z jakiejkolwiek aktywności poza domem. Nadal sporo osób można spotkać w sklepach. Kamery Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiający widok na węzeł autostradowy Brzesko oraz rondo na obwodnicy Brzeska potwierdzają, że ruch na głównych drogach praktycznie zamarł. 

Jedynie osoby zatrudnione w zakładach pracujących w trybie ciągłym oraz pracownicy sklepów nadal pracują. Szczególne wyrazy uznania należą się pracownikom służby zdrowia i służb sanitarnych, które są na przysłowiowej pierwszej linii. O tym jak się czują – naprawdę trudno nam pisać – bo w jaki sposób oddać słowami stres jaki im towarzyszy.

W związku z koronawirusem internauci zorganizowali akcję „Zostań w domu” – jak widać większa część społeczeństwa bierze aktywnie w niej udział. Brawo za zrozumienie powagi sytuacji!

 

O zasadach obowiązujących podczas stanu zagrożenia epidemiologicznego pisaliśmy w artykule:

Ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w Polsce / 13 marca 2020 r. <==

W pierwszej chwili nie zabrakło jednak niezbyt odpowiedzialnych sytuacji – o jednej z nich pisaliśmy w artykule:
Koronawirus: Licealiści z Brzeska pojechali do galerii handlowej / 13 marca 2020 <==

 

Co robić w sytuacji zagrożenia?

Osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w żadnym wypadku nie powinny się zgłaszać do lekarza rodzinnego ani do SOR-u!

Co więc powinny zrobić?

  • bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologicznąPSSE w Brzesku
    ul. Okocimska 44 32-800 Brzeskotel: 14 686 12 70
    email: brzesko@psse.malopolska.pl
  • zgłosić się do oddziału zakaźnego. Lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie Małopolski znajduje się poniżej
  • zadzwonić na specjalną całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590

 

blank


foto i video Maciej Mazur

 

Ruch na drogach 15 marca 2020 r. godz. 11.40

Widok z kamer Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – widok na węzeł autostradowy Brzesko oraz rondo na obwodnicy Brzeska

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button