ADV
Wiadomości

Koronawirus – Brzesko / Zakończona kwarantanna pracowników jednej z brzeskich firm / 13 marca 2020 r.

Jak poinformowali nas czytelnicy w piątek 13 marca 2020 r. około godz. 12.00 jeden z pracowników z firmy zlokalizowanej przy ul. Szczepanowskiej w Brzesku zasłabł w pracy. Wg naszych informacji pacjent miał objawy podobne do osób zarażonych koronawirusem. Na miejsce została wezwana karetka pogotowia ratunkowego, która przetransportowała mężczyznę do szpitala zakaźnego w Krakowie. W efekcie kilkudziesięciu pracowników z terenu powiatu brzeskiego zostało objętych obowiązkową kwarantanną domową która miała trwać od 13 do 27 marca 2020 r.

Na szczęście w niedzielę po południu pracownicy zostali zawiadomieni przez dyrekcję firmy o tym, że wynik testu na koronawirusa okazał się ujemny! W związku z tym kwarantanna została zniesiona. 

O całej sprawie informujemy dopiero dzisiaj, po tym gdy jeden z pracowników wspomnianej firmy przesłał nam zdjęcie decyzji w sprawie obowiązkowej kwarantanny domowej jaką otrzymał w piątek 13 marca 2020 r. z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku. W piątek i w sobotę skontaktowały się z nami w tej sprawie 3 osoby. Próbowaliśmy potwierdzić tą informację od piątku. Niestety firma odmówiła nam podania informacji w tej sprawie. Z kolei służby sanitarne skierowały nas do rzecznika prasowego Wojewody Małopolskiego.

O potwierdzenie lub zdementowanie informacji nt. podejrzenia zakażenia koronawirusem w Brzesku u jednego z pracowników zwróciliśmy się dr Joanny Paździo Rzecznika Prasowego Wojewody Małopolskiego. W piątek wieczorem otrzymaliśmy odpowiedź następującej treści:

– Szczegółów dotyczących konkretnej osoby czy firmy oczywiście nie możemy podać, natomiast standardowo – jeśli są przesłanki ku temu – osoba, u której występują objawy i która mogła mieć kontakt z zakażonymi jest zabierana do szpitala z oddziałem zakaźnym.

Równolegle służby sanitarno-epidemiologiczne ustalają krąg osób z tzw. kontaktu, czyli tych, z którymi owa osoba mogła mieć styczność. Na tej podstawie są wydawane decyzje w sprawie kwarantanny domowej. Służby sanitarno-epidemiologiczne mogą też zastosować tzw. nadzór epidemiologiczny.

Jeżeli podejrzenie wystąpi w odniesieniu do pracownika np. firmy, to oczywiście krąg osób objętych kwarantanną będzie większy – napisała nam w mailu dr Joanna Paździo Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego.

W niedzielę po południu otrzymaliśmy od naszego czytelnika zdjęcie decyzji w sprawie obowiązkowej kwarantanny domowej jaką otrzymał w piątek 13 marca 2020 r. z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku. Procedura wydania decyzji dla pracowników trwała na zakładzie do mniej więcej godziny 18.00. Dopiero wtedy mogli opuścić teren firmy. Jak poinformował nas czytelnik – w sobotę i niedzielę policjanci z Komendy Powiatowej w Brzesku sprawdzali czy jest obecny w domu. Procedura przebiegała mniej więcej następująco – z osobą objętą kwarantanną policjanci kontaktują się telefonicznie oraz proszą o podejście do okna celem potwierdzenia obecności. W niemal wszystkich przypadkach sprawdzenie osób objętych kwarantanną tak właśnie przebiega. Policjanci dla własnego bezpieczeństwa prowadzą kontrolę z bezpiecznej odległości bez kontaktu bezpośredniego z osobami poddanymi kwarantannie.

Dziękujemy czytelnikom za przekazanie informacji. 

IB

Podobne artykuły

2 komentarzy

  1. Co za kretyni – czemu publikujecie takie wiadomości a nie podacie firmy? Skąd mogę wiedzieć teraz czy przypadkiem nie byłem dzisiaj w tej firmie. I co mam się martwić i zgłaszać do sanepidu czy nie? A może czekać na śmierć w męczarniach nie mogąc złapać oddechu?

    1. Widocznie nie ma potrzeby publikować nazwy firmy skoro podejrzenie zakażenia okazało się nietrafione.
      Prosimy oszczędniej dobierać słownictwo.

Back to top button