Wiadomości

Koronawirus – Brzesko / Zakończona kwarantanna pracowników jednej z brzeskich firm / 13 marca 2020 r.

Jak poinformowali nas czytelnicy w piątek 13 marca 2020 r. około godz. 12.00 jeden z pracowników z firmy zlokalizowanej przy ul. Szczepanowskiej w Brzesku zasłabł w pracy. Wg naszych informacji pacjent miał objawy podobne do osób zarażonych koronawirusem. Na miejsce została wezwana karetka pogotowia ratunkowego, która przetransportowała mężczyznę do szpitala zakaźnego w Krakowie. W efekcie kilkudziesięciu pracowników z terenu powiatu brzeskiego zostało objętych obowiązkową kwarantanną domową która miała trwać od 13 do 27 marca 2020 r.

Na szczęście w niedzielę po południu pracownicy zostali zawiadomieni przez dyrekcję firmy o tym, że wynik testu na koronawirusa okazał się ujemny! W związku z tym kwarantanna została zniesiona. 

O całej sprawie informujemy dopiero dzisiaj, po tym gdy jeden z pracowników wspomnianej firmy przesłał nam zdjęcie decyzji w sprawie obowiązkowej kwarantanny domowej jaką otrzymał w piątek 13 marca 2020 r. z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku. W piątek i w sobotę skontaktowały się z nami w tej sprawie 3 osoby. Próbowaliśmy potwierdzić tą informację od piątku. Niestety firma odmówiła nam podania informacji w tej sprawie. Z kolei służby sanitarne skierowały nas do rzecznika prasowego Wojewody Małopolskiego.

O potwierdzenie lub zdementowanie informacji nt. podejrzenia zakażenia koronawirusem w Brzesku u jednego z pracowników zwróciliśmy się dr Joanny Paździo Rzecznika Prasowego Wojewody Małopolskiego. W piątek wieczorem otrzymaliśmy odpowiedź następującej treści:

– Szczegółów dotyczących konkretnej osoby czy firmy oczywiście nie możemy podać, natomiast standardowo – jeśli są przesłanki ku temu – osoba, u której występują objawy i która mogła mieć kontakt z zakażonymi jest zabierana do szpitala z oddziałem zakaźnym.

Równolegle służby sanitarno-epidemiologiczne ustalają krąg osób z tzw. kontaktu, czyli tych, z którymi owa osoba mogła mieć styczność. Na tej podstawie są wydawane decyzje w sprawie kwarantanny domowej. Służby sanitarno-epidemiologiczne mogą też zastosować tzw. nadzór epidemiologiczny.

Jeżeli podejrzenie wystąpi w odniesieniu do pracownika np. firmy, to oczywiście krąg osób objętych kwarantanną będzie większy – napisała nam w mailu dr Joanna Paździo Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego.

W niedzielę po południu otrzymaliśmy od naszego czytelnika zdjęcie decyzji w sprawie obowiązkowej kwarantanny domowej jaką otrzymał w piątek 13 marca 2020 r. z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku. Procedura wydania decyzji dla pracowników trwała na zakładzie do mniej więcej godziny 18.00. Dopiero wtedy mogli opuścić teren firmy. Jak poinformował nas czytelnik – w sobotę i niedzielę policjanci z Komendy Powiatowej w Brzesku sprawdzali czy jest obecny w domu. Procedura przebiegała mniej więcej następująco – z osobą objętą kwarantanną policjanci kontaktują się telefonicznie oraz proszą o podejście do okna celem potwierdzenia obecności. W niemal wszystkich przypadkach sprawdzenie osób objętych kwarantanną tak właśnie przebiega. Policjanci dla własnego bezpieczeństwa prowadzą kontrolę z bezpiecznej odległości bez kontaktu bezpośredniego z osobami poddanymi kwarantannie.

Dziękujemy czytelnikom za przekazanie informacji. 

IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

2 komentarzy

  1. Co za kretyni – czemu publikujecie takie wiadomości a nie podacie firmy? Skąd mogę wiedzieć teraz czy przypadkiem nie byłem dzisiaj w tej firmie. I co mam się martwić i zgłaszać do sanepidu czy nie? A może czekać na śmierć w męczarniach nie mogąc złapać oddechu?

    1. Widocznie nie ma potrzeby publikować nazwy firmy skoro podejrzenie zakażenia okazało się nietrafione.
      Prosimy oszczędniej dobierać słownictwo.

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast