ADV
ReligiaWideo

Kosynierzy przy Grobie Chrystusa. Wielkanocna tradycja w Strzelcach Wielkich

Jedną z wielkanocnych tradycji są warty honorowe zaciągane w kościołach. Powiat Brzeski może pochwalić się ciekawą tradycją jaką jest warta w wykonaniu kosynierów przy Grobie Chrystusa w kościele parafialnym w Strzelcach Wielkich w Gminie Szczurowa.

Kosynierzy ze Strzelec Wielkich umundurowani są w kierezyje – bogato wyszywane sukmany krakowskie z dużym haftowanym kołnierzem wykładanym na plecy, białe pasy, czapki krakowskie z pawimi piórami, wysokie buty i repliki postawionych na sztorc kos bojowych. Dowódca warty z kolei ubrany jest w sukmanę w kolorze białym, a jego broń stanowi szabla.

– W parafii Strzelce Wielkie, jak podają najstarsze kroniki, przy Bożym Grobie w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy pełnili honorową wartę młodzieńcy ubrani w kościuszkowskie sukmany.

Zwyczaj ten, dla upamiętnienia bohatera narodów polskiego i amerykańskiego Tadeusza Kościuszki, jest kultywowany po dziś dzień w strzeleckiej świątyni.

Kosynierzy uświetniają swą obecnością najważniejsze uroczystości religijne i patriotyczne, przywołując ideały bliskie sercom starszego pokolenia i bardzo ważne dla młodych – czytamy w archiwalnym numerze W zakolu Wisły i Raby.

Zdjęcia i video zamieściła Helena Gawle.


foto: Halina Gawle
IB

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button