ADV
ReligiaWideo

Ks. Artur Ważny nowym biskupem pomocniczym w Tarnowie

Ks. Artur Ważny został nowym biskupem pomocniczym w Tarnowie. O nominacji poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Decyzja papieża Franciszka została ogłoszona w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

W sobotę 12 grudnia w samo południe w tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym biskup tarnowski Andrzej Jeż ogłosił, że papież Franciszek mianował ks. Artura Ważnego, ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej biskupem pomocniczym tejże diecezji. Przydzielił nowemu biskupowi także stolicę tytularną, którą jest Mazaca.

Po ogłoszeniu tego komunikatu biskup Andrzej Jeż wręczył biskupowi nominatowi Arturowi krzyż pektoralny, który biskup Andrzej otrzymał od Ojca Świętego Benedykta XVI.

– Na tym krzyżu jest poranek wielkanocny. Nie ulega wątpliwości, że nigdy w historii Kościoła życie biskupa nie przypominało jednej wielkiej sielanki. Szczególnie w tych czasach jest to po prostu krzyż. Z jednej strony noszony przez biskupa wskazuje wiernym uobecnienie zbawczych tajemnic w osobie także biskupa, który głosi Słowo Boże, czy sprawuje sakramenty czy otacza miłością pasterską wiernych. Jednocześnie ten krzyż spoczywa na sercu biskupa, i daje świadomość, że w każdej sekundzie życia Chrystus jest jego wsparciem, umocnieniem. Życzę, by biskup nominat odczuwał obecność Jezusa na swoim sercu, i odczuwał jego obecność w ludzie Bożym, bo w nim także bije serce Chrystusa – życzył bp Andrzej nominatowi.

Ksiądz Artur Ważny w pierwszych słowach po ogłoszeniu nominacji wspominał czas, kiedy przed 35 laty pojawił się po raz pierwszy w murach tarnowskiego seminarium. Kiedy z innymi alumnami pierwszego roku spotkał się z biskupem Ablewiczem, ten powiedział: „Przyprowadziła was tutaj wiara. Bez niej wszystko co zaczynacie, nie ma sensu”.

– Chcę podziękować za wiarę, którą otrzymałem we wspólnocie Kościoła – mówił biskup nominat. Dziękował rodzicom, rodzeństwu, kapłanom, biskupom spotkanym w życiu i wspólnotom, którym było mu dane spotykać się, pracować. – One też mnie karmiły swoją wiarą, nadzieją i miłością – mówił.

– Dziś dzieją się rzeczy, których nie rozumiem. Wiem jednak, że wiara uczy się, rozumie, kiedy zaczyna się poruszać. Wtedy zaczyna widzieć, kiedy wchodzi w przestrzeń otwieraną przez Boże słowo, przez nauczanie Kościoła. Ufam, że razem z wami będę coraz więcej rozumiał z tego, co Bóg wymyślił w moim życiu. Dziś pokornie proszę o modlitwę i chcę podziękować za zaufanie: Bogu, Ojcu Świętemu, księdzu biskupowi Andrzejowi. Do zobaczenia na drogach wiary! – mówił tuż po ogłoszeniu wyboru biskup nominat Artur Ważny.

Życiorys Ks. Artura Ważnego

Ks. Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecnie diecezja rzeszowska). W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Świecenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie.W latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.

W latach 1995-1999 był wikariuszem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Podjął też studia specjalistyczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie teologii pastoralnej. W 1998 r. został dyrektorem diecezjalnego biura duszpasterstwa młodzieżowego. W 1998 r. został duszpasterzem akademickim w Tarnowie, a w 2003 r. diecezjalnym duszpasterzem akademickim. W latach 2007-2014 był proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. W latach 2014-2019 był dyrektorem wydziału ds. nowej ewangelizacji kurii diecezjalnej w Tarnowie. Od 2019 r. jest ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej.

fot. Marian Kostrzewa / Portal Diecezji Tarnowskiej

Ks. Zbigniew Wielgosz / GRZEGORZ BROŻEK

 

VIDEO

GALERIA ZDJĘĆ
Ogłoszenie nominacji nowego biskupa pomocniczego ks. prał. Artura Ważnego [12.12.2020]

 

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button