ADV
blank
Religia
Trending

Ks. Stanisław Tabiś z parafii w Strzelcach Wielkich Kapelanem Jego Świątobliwości

Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył 6 kapłanom odznaczenie papieskie kapelana Jego Świątobliwości, w tym księdzu Stanisławowi Tabisiowi proboszczowi w parafii pw św. Sebastiana Męczennika w Strzelcach Wielkich

Uroczystość odbyła się w poniedziałek 17 czerwca 2024 r.

– Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył sześciu kapłanom odznaczenia papieskie, tj. godność Kapelana Jego Świątobliwości, którą zwyczajowo nazywa się prałaturą – informuje ks. Ryszard Nowak, rzecznik biskupa tarnowskiego.

Odznaczeni kapłani to:

1. Ks. Stanisław Pietrzak (wyświęcony w 1970 roku)
2. Ks. Jan Siedlarz
3. Ks. Stanisław Tabiś
4. Ks. Stefan Król
5. Ks. Józef Kaczmarski
6. Ks. Józef Kiwior

Kapelan Jego Świątobliwości, to w zasadzie jedyne honorowe odznaczenie, które pozostało po decyzji papieża Franciszka sprzed 10 lat, kiedy zdecydował, że nie będzie już nadawanych tytułów infułata, czyli protonotariusza apostolskiego (poza przypadkami, w których tytuł ten jest przywiązany do konkretnego miejsca) i prałata Jego Świątobliwości. Obecnie jedynym papieskim wyróżnieniem nadawanym kapłanom, na wniosek biskupa diecezjalnego, jest tytuł kapelana Jego Świątobliwości. Tytuł ten może być nadany kapłanom szczególnie zasłużonym dla Kościoła po osiągnięciu przez nich wieku 65 lat. Zwyczajowo nazywa się ich prałatami. Kapelanom Jego Świątobliwości przysługuje fioletowy pas noszony na czarnej sutannie z fioletowymi guzikami i obszyciami z fioletowego sznurka.

GRZEGORZA BROŻEK
FOTO GOŚĆ

blank

Podobne artykuły

Back to top button