ADV
1
Religia
Trending

Maciej Sowa z Porąbki Uszewskiej na podium XI Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich

W Tarnowie odbył się XI Ogólnopolski Konkurs Organowy Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich. Wśród najlepszych uczestników znalazł się reprezentant Gminy Dębno. Maciej Sowa uczy się już 4 lata w szkole organistowskiej Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. ks. Kazimierza Pasionka w Tarnowie. Jest też organistą w kościele parafialnym w Porąbce Uszewskiej, gdzie gra na kościelnych organach podczas liturgii oraz prowadzi chór parafialny „Beatae Virginis Mariae”.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

W ramach Dni Cecyliańskich, organizowanych przez Wydział Muzyki Kościelnej w Tarnowie, odbył się XI Ogólnopolski Konkurs Organowy Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich. Uczestnicy zobowiązani byli do wykonania repertuaru, w skład którego wchodziły wybrane dzieła J. S. Bacha oraz utwór dowolny.

– W tym roku pojawiło się 25 młodych wykonawców z siedmiu szkół organistowskich. To jak dotąd najwięcej w historii konkursu – mówi jego dyrektor ks. dr Grzegorz Piekarz.

Jak mówi przewodniczący jury Krzysztof Musiał z Akademii Muzycznej w Łodzi, uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje umiejętności na wysokim poziomie.

– Składa się na to również wymagający, trudny program, jaki zagrali uczniowie – podkreśla przewodniczący, dodając, że dobrego organistę, powinna cechować fachowość pod względem muzycznym, znajomość liturgii, wysoka kultura osobista i wiara.

Kamila Wojtala z Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach zajęła ex equo I miejsce.

– Na organach gram już drugi rok. To fascynujący instrument, który dopiero odkrywam, a który daje mi tak wiele możliwości wykonawczych. Interesuje mnie ponadto sama liturgia, której ten instrument służy – mówi laureatka.

Drugim zwycięzcą konkursu jest Maciej Sowa z Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. ks. Kazimierza Pasionka w Tarnowie.

– W szkole organistowskiej uczę się już cztery lata. Jestem też organistą w kościele parafialnym w Porąbce Uszewskiej. W grze na organach fascynuje mnie ogrom możliwości, jakie ten instrument daje. Nie wyobrażam sobie mojej przyszłości bez grania na nim – podkreśla Maciej.

II miejsce ex equo zajęli Damian Kułaga z Tarnowa i Filip Przybyło, również z tarnowskiego studium. III miejsce przyznano Alanowi Nowakowi ze studium z Kielc. Jury wyróżniło też Patryka Bryndzę z Bielska-Białej.

FOTO GOŚĆ

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ / Gmina Dębno

blank
Back to top button