ADV
Materiały sponsorowaneWiadomości
Trending

Majówka z projektami unijnymi

X edycja

Przed nami jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE). Na funduszowe święto zapraszamy w weekend 12-14 maja. W tym roku przypada już X edycja tego największego wydarzenia poświęconego projektom zrealizowanym dzięki współfinansowaniu środkami unijnymi.

„Przedsiębiorcy, instytucje kultury i administracja publiczna otwierają swoje drzwi, aby zaprezentować małopolskie projekty. Wszystkie zaangażowane instytucje chcą pokazać, jakie korzyści niosą ze sobą projekty finansowane z Funduszy Europejskich, jakie innowacyjne rozwiązania zostały wprowadzone na rynek, jakie są możliwości rozwoju biznesu czy jakie projekty służą ochronie środowiska naturalnego.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to doskonała okazja, by poznać różnorodność projektów, które wzbogacają nasz region” – mówi marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Atrakcje w ramach DOFE skierowane są do szerokiej publiczności i choć gdzieniegdzie będzie trzeba zapłacić za wstęp, to w większości mają one charakter bezpłatny. Wydarzenie DOFE jest świetną okazją, by spędzić czas wspólnie z rodziną, przyjaciółmi czy sąsiadami. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie, choć z pewnością nie będzie łatwo wybrać.

Dla najmłodszych!

Dla rodzin z dziećmi przewidziano wyjątkowe atrakcje, a pośród nich m.in.  warsztaty, które mają na celu przybliżyć zawód strażaka, organizowane przez Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Podczas spotkania dzieci wezmą udział w zabawie ruchowej, gaszeniu pożaru hydronetką czy też mierzeniu stroju strażaka. Ponadto Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku zaprasza najmłodszych na spotkanie z ratownikiem. Dzieci będą uczyły się, w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy i na jakie numery ratunkowe należy dzwonić w przypadku sytuacji awaryjnych. Na pikniku rodzinnym w Krakodlew SA, szykuje się wyśmienita zabawa, która będzie polegała na zbudowaniu fragmentu modelu automatycznej linii odlewniczej.

Fot. Dariusz Dorman

Blisko natury

W Kasztelu w Szymbarku będzie można spotkać nietuzinkowego lokatora – nietoperza, który wbrew powszechnej opinii jest bardzo pożytecznym i sympatycznym ssakiem. Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” oferuje zwiedzanie ekspozycji ukazującej tajemnicze życie lasu w ciągu dnia. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – liczący 240 lat, zaprasza w swoje progi wszystkich wielbicieli natury. To wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa i całej Polski, które posiada niebywałe okazy roślin.

Nauka i technika

Dla umysłów technicznych ciekawą atrakcją z pewnością będzie zwiedzanie Punktu techniczno–eksploatacyjnego małopolskich kolei. W programie przewidziano również spotkanie z maszynistą i kierownikiem pociągu. Natomiast Biblioteka w Skawinie przygotowała warsztaty kodowania, realizowane w ramach działającego w tej instytucji Klubu Młodego Programisty. Gratką wśród tegorocznych atrakcji będzie zwiedzanie fabryki produkującej obuwie – firmy Conhpol Henryk Konopka w Stanisławiu Górnym. W przyfabrycznym sklepie przewidziano również prezentację aktualnych wzorów obuwia wraz z zastosowaniem wzornictwa i designu dopasowanego do najnowszych trendów mody obuwniczej.

Wszystkich miłośników zabytkowych budynków zachęcamy do odwiedzenia niedostępnych na co dzień zakamarków Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie. Zaś dla fanów gwiazdozbiorów Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach przygotowało dodatkowe 4 seanse w Planetarium.

Dla aktywnych!

Do wyboru będą również atrakcje o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Na szczególną uwagę zasługuje nauka jazdy na nartorolkach w Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej – zajęcia odbędą się pod okiem profesjonalnego instruktora. Zwolennikom aktywnych form spędzania czasu polecamy niezapomniany spacer w koronach drzew na Wieży widokowej  w Krynicy-Zdroju, podczas którego będzie można podziwiać piękny krajobraz w towarzystwie szumu lasu i śpiewu ptaków.

Kultura i sztuka

Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników kultury i sztuki. Czekają na nich m.in. warsztaty charakteryzatorskie w Teatrze im. St. I. Witkiewicza, czy lekcja teatralna połączona z oprowadzaniem po nieznanych widzom zakamarkach teatru orgaznizowana przez Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Wszystkie zajęcia i warsztaty mają charakter edukacji przez zabawę i z pewnością zaliczają się do kreatywnej formy spędzenia czasu wolnego. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaplanował zwiedzanie wystawy Skarby Krakowskiej Kapituły, podczas którego będzie można przymierzyć repliki koron królewskich, a nawet przenieść się do wirtualnego kapitularza za pomocą gogli wirtualnych oculus.

Fundusze Europejskie w Małopolsce

Warto również wspomnieć, że Dni Otwarte Funduszy Europejskich to nie tylko prezentacje projektów. To także dodatkowa okazja do spotkania z ekspertami ds. funduszy unijnych, którzy chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i opowiedzą o korzyściach wynikających z Funduszy Europejskich. W weekend DOFE w Proszowicach i Bochni specjaliści będą udzielać porad i odpowiadać na pytania dotyczące aplikowania o środki unijne, realizacji projektów czy rozliczania kosztów. To doskonała okazja do zdobycia cennych informacji i wiedzy na temat możliwości, jakie stwarzają nam Fundusze Europejskie.

Bądźmy razem w weekend DOFE

Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich każdy będzie mógł zapoznać się z atrakcjami przygotowanymi przez beneficjentów projektów. Wielu z nich zaplanowało interesujące warsztaty, prezentacje, wystawy czy pokazy, które pozwolą na bliższe poznanie ich działalności. Będzie można zobaczyć na własne oczy, jak działają nowoczesne technologie, jakie innowacje są stosowane w różnych sektorach gospodarki czy jakie projekty wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców. Podczas DOFE organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, które z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń i pozwolą na bliższe poznanie projektów finansowanych z Funduszy Europejskich.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w dniach 12-14 maja na moc atrakcji, które odbędą się na terenie całej Małopolski. To będzie weekend obfitujący w wydarzenia. Sprawdź szczegóły na www.fundusze.malopolska.pl.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską.

artykuł sponsorowany

Podobne artykuły

Back to top button