ADV
1
RozmaitościWiadomości
Trending

Małe i piękne. Czchów i Lipnica Murowana na liście 10 miasteczek, które warto odwiedzić w Polsce

Śląscy blogerzy Anna i Marcin Nowakowie prowadzący serwis Gdziewyjechac.pl oraz autorzy przewodników po Polsce opublikowali artykuł: Małe i piękne. 10 miasteczek, które warto odwiedzić w Polsce.

Wśród rekomendowanych miejsc znalazł się m.in. Czchów w Powiecie Brzeskim, a także nieodległa Lipnica Murowana z terenu Powiatu Bocheńskiego.

Materiał pojawił się również w portalu Onet.pl.

– W tym artykule polecamy wam zaledwie dziesięć. Ale wybranych subiektywnie z uwagi na małomiasteczkowy, osobliwy klimat i spory potencjał historyczno-architektoniczny. Wpadnijcie tam kiedyś. Albo po drodze, albo wręcz… specjalnie – zachęca Anna oraz marcin Nowakowie.

Lipnica Murowana

Kolejne miasteczko, które formalnie straciło niestety prawa miejskie. Ale historia nie kłamie. Centrum Lipnicy to owalny układ przestrzenny (niestety bez murów) i bardzo ładny rynek, pełen uroku starych domów podcieniowych, starego drzewostanu, pamiętającego zabór austriacki. Oprócz rynku, gdzie przy rzeźbie św. Szymona, stojącego na dużej kolumnie, wiosną stoją słynne lipnickie, wielkanocne palmy, warto odwiedzić absolutny hit na skalę Polski – drewniany kościół św. Leonarda z XV w. wraz ze starym cmentarzem. Cała miejscowość z uwagi na zakonserwowany po wiekach plan przestrzenny w skali mikro – wpisana została na listę UNESCO.

Ciekawe miejsca w okolicy: skalne rezerwaty Pogórza Wiśnickiego oraz szlaki Beskidu Wyspowego.

Czchów

No nazbierało się nam miasteczek w Małopolsce! Aż trzy podobne propozycje leżą blisko siebie, bo z Czchowa jest rzut kamieniem i do Nowego Wiśnicza, i do Lipnicy Murowanej. To minimiasteczko w dolinie Dunajca pamięta oczywiście czas traktu handlowego na Węgry, zaczynało swoją karierę jako komora celna, a później jako starostwo, kasztelania i miejsce sądów oraz zjazdów szlachty.

Dziś oprócz małego rynku z podcieniowymi domami drewnianymi, centralne usadowioną studnią, koniecznie trzeba odwiedzić gotycki kościół oraz dominujący nad miastem zamek, z którego ostała się głównie romańska wieża obronna, a całkiem niedawno dołączyła do niej odrestaurowana część mieszkalna zamczyska. Okolice Czchowa są bogate w sady jabłoniowe i śliwkowe, a pomiędzy nimi można odnaleźć przynajmniej kilkanaście drewnianych idyllicznych willi, do których aż chce się uciec.

Rzut kolejnym kamieniem czekają urokliwe okolice nad jeziorami: Czchowskim i Rożnowskim oraz zamek w Tropsztynie i niezwykle cenny kościół Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu. Jeden z najstarszych w Polsce.

Całość artykułu wraz z  w portalu Onet: Małe i piękne. 10 miasteczek, które warto odwiedzić w Polsce <==

Onet / Gdziewyjechac.pl / IB

Podobne artykuły

Back to top button