ADV
KulturaWiadomości

Międzynarodowe Spotkania z Dziedzictwem i Historią Wojskowości na Zamku w Dębnie

Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Dębińskie Centrum Kultury, serdecznie zapraszają na „Międzynarodowe Spotkania z Dziedzictwem i Historią Wojskowości na Zamku w Dębnie”. Będzie to nowa formuła Turnieju Rycerskiego, który od ponad 25 lat odbywał się na terenach wokół dębińskiego zamku.

W tym roku, wydarzenie to, zaplanowane zostało na niedzielę 4 września 2022 r.

Od godz. 15:00 rozpoczną się w zamkowej fosie, pokazy grup rekonstrukcji historycznych.

Będzie można zobaczyć szerszy niż do tej pory przekrój jednostek wojskowych. Od rycerzy średniowiecznych z XIV wieku aż po czasy współczesne.

Tradycyjne turniejowe zmagania rycerzy o „Złoty Warkocz Tarłówny” rozpoczną się o 19:00. Dodatkowo na przybywających miłośników historii wojskowości, militariów będzie czekało otwarte obozowisko z grupami rekonstrukcyjnymi, dioramami, stoiska promocyjne różnych rodzajów Wojska Polskiego, Straży Granicznej czy Policji, gdzie będzie można realnie „dotknąć” historii i wyposażenia prezentujących się grup i jednostek.

Dla miłośników czasów średniowiecznych czekać będzie prawdziwe edukacyjne miasteczko. W nim to znajdziemy obóz średniowieczny, gry i zabawy średniowieczne strzelanie z łuku do tarczy, rzucanie włócznią, toporkami i nożami do celu, wyścigi drużyn w drewnianych nartach, walki na worki na równoważni, „młynek rycerski” – okręcanie się na mieczu i ścinanie kapusty, walki na specjalne treningowe, bezpieczne miecze w kaskach, przeciąganie liny, zmagania siłaczy: rzut kolczugą, bieg damy i rycerza, czy gra w boulle.

Niewątpliwą atrakcją będzie zapewne koncert (pierwszy raz w naszym regionie) Orkiestry Wojskowej Wojsk Lądowych z Lublina. Jednej z najstarszych orkiestr Wojska Polskiego, z licznymi sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej. Koncert rozpocznie się ok godz. 20:00 na dużej scenie w zamkowej fosie.

Na finał tegorocznych „Międzynarodowych Spotkań z Dziedzictwem i Historią Wojskowości” o 21:00 zaplanowano Fireshow (w tym pierwszy raz z użyciem laserów).

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Organizatorami wydarzenia są Gmina Dębno i Dębińskie Centrum Kultury. Partnerem głównym – Województwo Małopolskie.

Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje dla wystawców rękodzieła, stoisk gastronomicznych chętnych do udziału w wydarzeniu, są dostępne w sekrateriacie Dębińskiego Centrum Kultury, pod nr tel. 14 66 58 661, email: turniej@kulturadebno.pl

Serdecznie zapraszamy!

Gmina Dębno

PLAKAT

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button