ADV
Religia
Trending

Mieszkańcy Poręby Spytkowskiej powitali prymicjanta ks. Jana Kurka / 29 maja 2021 r.

Mieszkańcy Poręby Spytkowskiej powitali ks. Jana Kurka, który 29 maja został wyświęcony na kapłana w kościele pw. bł. Karoliny w Tarnowie.

Jako 19-letni chłopak został w 2015 roku kandydatem na sołtysa Poręby Spytkowskiej. Wybory wygrał. Zdał też maturę, ale niedługo piastował społeczną funkcję. Przez niemal rok był najmłodszym sołtysem w Polsce.

W 2019 roku zrezygnował z mandatu sołtysa i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja w kościele pw. bł. Karoliny w Tarnowie z rąk bp. Andrzeja Jeża. Razem z nim nowymi księżmi zostało 14 diakonów.

Późnym popołudniem ks. Jan Kurek przyjechał z Tarnowa do swojej rodzinnej miejscowości i parafii. Na granicy powitali go mieszkańcy Poręby, przedstawiciele dorosłych, młodzieży, dzieci, członkowie miejscowego zespołu ludowego i strażacy. Obecni byli rodzice neoprezbitera, krewni i licznie zebrani porębianie. Przyjechali również klerycy z tarnowskiego WSD. Atmosferę święta podkreślała orkiestra dęta z Okocimia, a także przystrojona droga, którą wszyscy przeszli do kościoła pw. św. Bartłomieja. Przed świątynią neoprezebiter został powitany przez ks. proboszcza, następnie przewodniczył nabożeństwu majowemu. W niedzielę 30 maja odprawi tu swoją pierwszą Mszę św.

– Mój powrót do Poręby jest sprawą wiary i modlitwy – mówił ks. Kurek podkreślając, że nie byłoby jego kapłaństwa bez ludzi, którzy tworzyli jego historię.

– Mamy nadzieję, że będzie dobrym kapłanem – mówią wzruszeni rodzice. Ks. Jan jest jednym z pięciorga ich dzieci.

Jego prymicyjna Msza św. odbędzie się w Porębie Spytkowskiej 25 lat po ostatniej, która miała miejsce w 1996 roku.

Galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

REKLAMA

Podobne artykuły

Back to top button