ADV
blank
Religia
Trending

Gosprzydowa. Pamiętali o swoim duszpasterzu / TGN

W kościele w Gosprzydowej poświęcona i odsłonięta została 18 października tablica pamiątkowa zmarłego w 2012 roku ks. Edwarda Szczurka.

– W 1976 roku tablicę parafianie poświęcili ks. Stanisławowo Kłóskowi. W tym roku z inspiracji jednego z parafian i jego fundacji, sprawiliśmy tablicę ks. Edwarda Szczurka. Fundator, jak i wielu mieszkańców Gosprzydowej dobrze pamięta ks. Edwarda, zachowuje go we wdzięcznej pamięci, a tablica test tego materialnym znakiem – mówi ks. Tadeusz Cetera.

Uroczystość odbyła się w czasie sumy odpustowej ku czi św. Urszuli z Towarzyszkami. Poświęcił tablicę proboszcz z Gosprzydowej ks. Tadeusz Cetera.

– Ks. Szczurek przez 29 lat był proboszczem, bo do 2000 roku, ale w sumie 41 lat spędził z nami, gosprzydowianami, bo 12 lat po przejściu na emeryturę mieszkał. Ksiądz Kłósek rozpoczął w parafii krucjatę o powołania do kapłaństwa, a ks. Szczurek ją kontynuował, i 8 powołanym z naszej małej parafii księżom robił prymicje. Poza tym był świetnym kaznodzieją, bardzo lubianym i cenionym w okolicy – opowiada Barbara Goleniec, parafianka z Gosprzydowej.

Na stornie internetowej parafii gosprzydowskiej znajdziemy szkic o ks. Szczurku Wandy Prus.

„Ksiądz Edward Szczurek, pracując w naszej parafii zawsze pamiętał, że jest zastępcą i narzędziem Chrystusa na ziemi. Nieprzerwanie i ofiarnie służył ludziom przy ołtarzu i w konfesjonale. Jako sługa Chrystusa czuł odpowiedzialność za to co robił i jak robił. A wszystko wykonywał z największym zaangażowaniem. Swojej parafii poświęcał czas oraz Boże talenty. Wykorzystując umiejętności nabyte w zakładzie złotniczym w Czechosłowacji odnowił własnoręcznie wszystkie ołtarze gosprzydowskiej świątyni” – pisze Wanda Prus.

Ks. Edward Szczurek urodził się 7 października 1930 roku w Piątkowej koło Nowego Sącza. Po święceniach w 1955 roku przez szereg miesięcy nie otrzymywał zatwierdzenia na parafię od władz świeckich. Był wikariuszem w Zalasowej (1956-1959), Kaninie (1959-1961), Czchowie (1961-1965) oraz Brzezinach (1965-1971). W listopadzie 1971 roku ks. Szczurek został skierowany do parafii w Gosprzydowej. Pierwotnie pracował jako wikariusz-ekonom, a w lutym 1972 roku został mianowany jej proboszczem. Posługę kapłana-pasterza pełnił nieprzerwanie do sierpnia 2000 roku. Po przejściu na emeryturę pozostał w Gosprzydowej w charakterze księdza-rezydenta. Zmarł w 2012 roku.

GRZEGORZ BROŻEK / Tarnowski Gość Niedzielny

blank

Podobne artykuły

Back to top button