TOPTOP
KulturaWiadomości

„Moje dylematy” – wieczór z poezją / zdjęcia

Promocja tomiku wiersz Katarzyny Cetnarowskiej

W sobotę 24 lipca mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym ze względu na atmosferę i całą otoczkę spotkania wydarzeniu. „Wieczór z poezją Katarzyny Cetnarowskiej”, bo o nim mowa, zgromadził na dziedzińcu Czchowskiego Zamku miłośników, poezji, literatury i „żywego słowa”. Mieliśmy możliwość poznać bliżej Bohaterkę spotkania, osobę ciepłą, wrażliwą, uważną i ujmującą swoim temperamentem. Katarzyna Cetnarowska w swoich wierszach dotyka tematów ważnych, jak: duchowość, emocjonalność, wrażliwość na otaczający nas świat.

Spotkanie odbyło się w zaskakującej wszystkich i nieszablonowej formie. Przyjęto konwencję rozmowy o tematach bliskich autorce, przybliżającej „zakamarki duszy”. Przyczyną do rozmowy o każdym z obszarów w dyskusji, były tematy zainspirowane, opisane utworem muzycznym i nie koniecznie na pierwszy rzut oka kojarzonym z poezją, nie zabrakło wśród nich utworów rockowych. Pojawiały się teksty Zbigniewa Herberta, Olgi Jackowskiej, Adama Nowaka. Utwory i teksty wprowadzały w klimat poszczególnych bloków tematycznych i pięknie dopełniały recytację i czytanie poezji Katarzyny. Podczas rozmowy nie dokonywano analizy wierszy, a skupiano się na dylematach poruszanych przez autorkę. Konwencja bardzo spodobała się przybyłej publiczności, wśród której znalazły się również „osoby przypadkowe”. Dzięki tej formie zostały zaciekawione poezją i jej rolą w życiu codziennym.

Katarzyna Cetnarowska w rozmowie ze mną dzieliła się swoim postrzeganiem świata, wrażliwością i uważnością na rzeczy pozornie ulotne, a jednak ważne dla każdego z nas. Poetka i miłośniczka rocka (choć nie tylko), przejawia w swojej osobowości obydwie te z pozoru wykluczające się cechy charakteru, tworzące z Niej osobę nie tuzinkową, na którą (i na jej twórczość) warto zwrócić uwagę – do czego serdecznie Państwa namawiam. Podczas swobodnej i bogatej w interesujące tematy rozmowy, każdy z uczestników mógł pobudzić się do refleksji i odkryć niezauważane w pędzie dnia codziennego aspekty otaczającego nas świata.

Ciekawym punktem była rozmowa o różnorodności interpretacji tekstów. Autorka była bardzo otwarta na informacje o tym, że ktoś dostrzegł w wierszach obszary, które nie były w jej intencji tymi głównymi problemami. Cieszyła się, że odbiorcy znajdują również inne przesłania jej tekstów. Z rozmów wynikały piękne dopełnienia przesłania zamierzonego przez autorkę. W trakcie spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania interpretacji wierszy Katarzyny Cetnarowskiej w wykonaniu Ireny Pławiak, poetki z Witowic Dolnych. Nieocenione były jej komentarze i refleksje.

Wiersze Katarzyny czytała również znajoma rodziny autorki Marta Wójcik. Ciekawie opowiadała o Kasi i jej twórczości.

Wydarzenie, które Państwu przybliżam tak bardzo przypadło do gustu publiczności, że My jako organizatorzy (MOKSiR w Czchowie oraz Gmina Czchów) mamy już w planach kolejne wydarzenia z utalentowanymi osobami. Nie będziemy jeszcze zdradzać szczegółów projektu, ale myślę, że niebawem o tym usłyszycie.

Kończąc tą krótką informację dodam tylko tyle: „Niech żałuje kto nie miał okazji uczestniczyć w tym cudownym wieczorze. Wieczorze z zaczarowaną publicznością, która dała się „opętać” cudownej narracji autorki wierszy, Kasi Cetnarowskiej”.

Serdecznie dziękuję pracownikom z MOKSiR-u w Czchowie za piękną scenografię, obsługę wydarzenia, uśmiech i dobrą energię. W imieniu Katarzyny Cetnarowskiej, organizatorów i własnym serdecznie dziękuję za przybycie wspaniałej i wrażliwej publiczności. Bardzo miło było czerpać od Was cudowną energię. Do zobaczenia niebawem…

Tadeusz Płachta

Tomik wierszy „Moje dylematy” Katarzyny Cetnarowskiej dostępny jest w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie. Zainteresowane osoby zapraszamy do wydawcy.

Fot. Maciej Mazur

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast