ADV
Wiadomości
Trending

Mokrzyska. 132. urodziny pułkownika Józefa Koczwary / zdjęcia

Żołnierze i parafianie uczcili pochodzącego z tej miejscowości legionisty, bohatera wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i powstania warszawskiego.

W niedzielę 14 marca na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie żołnierze 1 Batalionu Czołgów im. płk. Józefa Koczwary z Żurawicy razem z dowódcą płk. Rafałem Kluzem i proboszczem parafii Żurawica ks. prał. Marianem Hofmanem złożyli wiązankę kwiatów na grobie patrona batalionu.

Mszy św. z okazji 132. rocznicy urodzin płk. Koczwary przewodniczył proboszcz z Żurawicy, a homilię wygłosił proboszcz parafii NSPJ w Mokrzyskach ks. Stanisław Tokarski. W liturgię włączyli się żołnierze i krewni pułkownika.

Józef Koczwara urodził się 16 marca 1889 r. w Mokrzyskach. Był legionistą, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, potem pełnił różne funkcje, w tym dowódczą w 2 Pułku Pancernym w Żurawicy.

Podczas kampanii wrześniowej ewakuował się na Węgry, skąd w 1941 r. powrócił do kraju, a tu wstąpił w szeregi AK. Był w niej inspektorem głównym Wojskowej Służby Ochrony Powstania w Komendzie Głównej AK. Brał udział w powstaniu warszawskim. Przeżył obóz jeniecki, lecz w PRL nie mógł – z racji swojej przeszłości – kontynuować służby wojskowej. W 1958 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 6 maja 1978 r. w Tarnowie. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie.

Przed II wojną płk Koczwara został odznaczony orderem Virtuti Militari, Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi.

Minister Obrony Narodowej Decyzją Nr 235/MON z dnia 20 czerwca 2011roku polecił 1 batalionowi czołgów w Żurawicy przyjąć imię patrona – płk Józefa KOCZWARY.

Galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ

Podobne artykuły

Back to top button