ADV
Wiadomości
Trending

Mokrzyska / Uroczystości w 10 rocznicę nadania imienia płk. Józefa Koczwary dla 1 batalionu czołgów z Żurawicy / 8 sierpnia 2021 r.

Mija 10 lat od momentu gdy Minister Obrony Narodowej nadał imię płk. Józefa Koczwary 1 batalionowi czołgów z Żurawicy. 24 września 2011 na terenie GOSiR-u i boiska LKS Strażak w Mokrzyskach odbyły się uroczystości związane z nadaniem 1 batalionowi czołgów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Żurawicy imienia płk Józefa Koczwary. Była to podniosła uroczystość patriotyczna połączona z piknikiem wojskowym.

W najbliższa niedzielę – 8 sierpnia 2021 r. w Mokrzyskach – rodzinnej miejscowości pułkownika Koczwary odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zadbali o bogatą oprawę wydarzenia. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele, a następnie na terenie boiska sportowego w Mokrzyskach odbędzie się apel, pokaz musztry paradnej i koncert orkiestry wojskowej, a także prezentacja wyposażenia wojskowego. Specjalnie na tę uroczystość wojskowi z Żurawicy przyjadą ze sprzętem i wyposażeniem wojskowym. Wielką atrakcją będzie na pewno czołg T-72. Czołgi tego typu znajdują się na wyposażeniu czołgistów z Żurawicy. Nie zabraknie pysznej wojskowej grochówki oraz bezpłatnych atrakcji dla dzieci (dmuchanej zjeżdżalni, malowania twarzy i waty cukrowej).

Zapowiada się zatem, że będzie to nie tylko patriotyczna, podniosła uroczystość, ale też wspaniały piknik z wieloma atrakcjami dla mieszkańców.

– Zapraszam na główną uroczystość 10-lecia nadania imienia Batalionowi, która odbędzie w niedzielę 8 sierpnia w Mokrzyskach – mówi Ewa Chmielarz Żwawa przedstawicielka rodziny pułkownika Józefa Koczwary, a równocześnie radna Rady Miejskiej w Brzesku.

Program uroczystości – 8 sierpnia – teren GOSiR-u:

godz.10.00 Msza Św.,
godz.12.00, apel wojskowy,
godz.12.45 pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Podhalańczyków,
godz.14.00 pokaz musztry klasy wojskowej z Rzeszowa,
godz. 14.30 koncert Zespołu z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich,
godz.13.00-17.00  pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego,

A jak wyglądały uroczystości przed 10 laty? Pisaliśmy o tym w 2011 r. w materiale: Sobotnie uroczystości w Mokrzyskach / zdjęcia <==

Sylwetka płk Józefa Koczwary

Płk Józef KOCZWARA – urodził się 16 marca 1889 r. w Mokrzyskach koło Brzeska. W młodości członek organizacji niepodległościowych. Jako żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego brał udział we wszystkich działaniach bojowych legionów.

Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r., wrócił pod polskie sztandary i natychmiast wstąpił do 11 Pułku Ułanów Legionowych. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, podczas której został ciężko ranny. Za męstwo otrzymał Order Virtuti Militari V klasy i Krzyż Walecznych. W 1919r. ukończył Oficerską Szkołę Jazdy w Warszawie, po czym w latach 1919 – 1931 pełnił obowiązki w różnych pododdziałach kawalerii armii II RP. 8 lipca 1931r. Józef Koczwara objął dowództwo 2 Pułku Pancernego (przemianowanego później na 2 Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych) w Żurawicy, którym dowodził do 7 czerwca 1934r. W maju 1936r. został pułkownikiem i dowódcą Broni Pancernych; od 1 maja 1937 r. do wybuchu wojny dowodził 1 Grupą Pancerną.

Wziął czynny udział w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca Broni Pancernych odwodowej Armii „Prusy”. Po rozbiciu Armii „ Prusy” w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego oraz Iłży, płk Koczwara wraz z innymi żołnierzami z rozbitych jednostek, przedostał się na Węgry, gdzie 19 września został internowany w miejscowości Eger. Po ucieczce z internowania w lipcu 1941 roku powrócił do okupowanej Warszawy, gdzie włączył się w nurt pracy konspiracyjnej. Od sierpnia 1941 r. pełnił funkcję inspektora Komendy Głównej ZWZ-AK, a od 2 września 1943 r., po aresztowaniu ppłk Władysława Galicy, został Inspektorem Głównym Wojskowej Służby Ochrony Powstania w Komendzie Głównej AK, pod pseudonimem „Zbigniew”. Po upadku Powstania Warszawskiego dostał się do niewoli niemieckiej, przebywając kolejno w obozie Lamsdorf (Łambinowice), a od października 1944 r. w Oflagu Waldenberg II (Dobiegniew), z którego został zwolniony w styczniu 1945 r.

W 1958 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 6 lutego 1978 r., pochowany został na cmentarzu w Szczepanowie. 20 czerwca 2011 Minister Obrony Narodowej nadał imię płk. Józefa Koczwary 1 batalionowi czołgów z Żurawicy. Natomiast 24 września 2011 w Mokrzyskach odbyła się ceremonia nadania imienia dla jednostki z Żurawicy.

IB

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button