ADV
Wiadomości
Trending

Monitorują społecznie stan Uszwicy. Rzeka jest w tragicznym stanie! / zdjęcia

Smród surowych, nieoczyszczonych ścieków, charakterystyczny fioletowy kolor wody, łachy śmieci i zatory z gałęzi. To codzienny widok na wielu odcinkach Uszwicy. Beztroska w podejściu do korzystania z bogactwa naturalnego, jakim jest rzeka, jest wręcz porażająca. Zwłaszcza gdy na uwadze mamy susze, jaka panuje w kraju oraz fakt, że od ponad miesiąca w regionie nie mieliśmy żadnych poważnych opadów deszczu.

Z tą sytuacją starają się zmierzyć wędkarze oraz miłośnicy przyrody. Niestety każdy kolejny wypad nad rzekę pokazuje, w jak fatalnym stanie się ona znajduje.

– Dwóch z nas w niedzielę postanowiło pontonem przepłynąć i sprawdzić odcinek rzeki od mostu w Zawadzie Uszewskiej kierując się w dół do mostu na trasie przed lasem Okocimskim na końcu miejscowości Uszew.

Widok jaki zobaczyli wędkarze wprawił ich w osłupienie.. oprócz dwóch nielegalnych wysypisk śmieci , akumulatorów i innych śmieci oraz licznych odprowadzeń szamb przez mieszkańców wcześniej wspomnianych miejscowości do Uszwicy znaleźli martwe zwierzęta w korycie rzeki.. dwa padnięte bobry , dzik , kot i kura..

To nie jest żaden zbieg okoliczności tylko konsekwencje zatrucia z 4 maja.. nie tylko ryby są mieszkańcami rzeki , ale również dzika zwierzyna i nie tylko. To pokazuje jak mocno kolejny raz ucierpiała rzeka – czytamy na profilu Uszwica – Nasza Rzeka.

Osoby, którym na sercu leży dbałość o stan naszej rzeki – zapraszamy do dołączenia do grupy na facebooku:  EKO – Logiczni Brzesko<==. To miejsce, gdzie można wymienić się informacjami na temat sytuacji na rzece, a także o podejmowanych akcjach. Polecamy również profil Uszwica – Nasza Rzeka <==.

Oczywiscie gdybyśmy zapytali co na to radni (nie tylko z Brzeska, ale takze z innych gmin, przez które przepływa rzeka), to z pewnością niezwłocznie odezwie się liczna grupa „obrońców”, którzy nas będą piętnowali, abyśmy szukali winnych w innym miejscu. Niestety, dopóki wszyscy mieszkańcy i lokalni decydenci zamieszkali nad Uszwicą nie zaczną na poważnie podchodzić do ochrony rzeki, to sytuacje takie jak te przedstawione na zdjęciach będą się nieustannie powtarzały.

foto nadesłane przez anonimowego czytelnika

IB

 

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button