ADV
Wiadomości
Trending

Może warto zacząć Odnowa. Czas na kobietę Burmistrza w Brzesku?

Dzień kobiet skłania do wielu rozważań. Mimo tragicznej sytuacji w Ukrainie oraz wielu konsekwencji natury gospodarczej i humanitarnej, jakie przyniesie nadchodzący czas także dla Polski, trzeba starać się myśleć o przyszłości i odnalezieniu w nowej rzeczywistości. Również o tym jak powinna w tych warunkach funkcjonować gmina, a więc podstawowa komórka samorządu na szczeblu lokalnym.

Oczekiwania społeczne są coraz większe, dlatego trudno jest być dobrym i sprawdzonym gospodarzem spełniającym wymagania wielu różnych środowisk. Niemniej to właśnie od włodarzy, od ich postępowania i kompetencji, umiejętności współpracy zależy czy w danej społeczności tętni życie, a miasto i gmina są miejscem przyjaznym do życia i rozwoju.

Wielu mieszkańców jest już zwyczajnie zmęczonych męskimi rządami w Brzesku. Oczekują świeżego podejścia do potrzeb mieszkańców. Przez lata brzeski samorząd był zdominowany przez mężczyzn, nic w tym dziwnego – tak jest w większości samorządów w kraju. W rozmowach mieszkańcy podkreślają, że potrzebny jest ktoś, kto spojrzy na miasto jak na żywy organizm, gdzie mieszkańcy, samorządowcy i przedsiębiorcy współpracują ze sobą by stworzyć rozwiązania optymalne dla wszystkich. Jak z tym przez lata bywało – większość wie bardzo dobrze.

Może więc czas na kobietę burmistrza Brzeska? Przedstawicielki płci pięknej mają wiele atutów, dzięki którym mogą sprawdzić się jako szefowe samorządu. Kobiety coraz częściej zajmują eksponowane stanowiska, są znakomicie wykształcone, doskonale sobie radzą i osiągają sukcesy. Siła kobiet polega na tym, że potrafią godzić różne interesy, są bardziej elastyczne, otwarte i życzliwe.

Blisko 300 kobiet w całym kraju sprawuje funkcje burmistrza, wójta, czy też prezydenta miasta. To nadal bardzo niewiele mając na uwadze, że w całym kraju mamy blisko 2500 włodarzy miast i gmin. Oczywiście na przestrzeni lat dokonujące się zmiany społeczne, wzrastająca świadomość społeczności oraz odpowiednie kompetencje spowodowały, że coraz częściej to stanowisko obejmują kobiety.

W 2023 r. możemy spodziewać się wyborczej kumulacji – jesienią odbędą się wybory parlamentarne oraz samorządowe. To efekt wydłużenia kadencji lokalnych włodarzy z czterech do pięciu lat, którą PiS zaordynował przy okazji ograniczenia do dwóch liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Jak wtedy wybiorą mieszkańcy miasta i gminy Brzesko? To pytanie jeszcze dosyć odległe – bowiem do wyborów pozostało niespełna dwa lata. Jak bardzo zmieni się sytuacja w najbliższych dniach i miesiącach? To z kolei pytanie, na które nikt nie zna odpowiedzi. Czas wszystko pokaże. Jak na razie musimy zmierzyć się z tym co nieznane.

Wszystkim Paniom, nie tylko tym “trzymającym władzę” z okazji ich święta życzymy siły i odwagi do tego, by zmieniać świat – by był lepszy! Radości i zdrowia drogie Panie!

IB

Podobne artykuły

Back to top button